avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate nena1

Activitate nena1

Buna tuturor
situatia mea ie urmatoarea ,
-sunt pensionara de gradul trei atat in strainatate cat si in romania ,insa dupa legea din romania trebuie sa le trimit in fiecare an un certificat cu starea mea de sanatate ,formularul E213 acesta il trimit autoritatile statului in care locuiesc direct la casa de pensi din romania si bineinteles trebuie sa plateasca pt el iar acestia nu vor sa plateasca spun ca nu au bani ,,,,,,eu am facut o cerere in scris aici sa mi-l trimita mie insa spun ca ei colaboreaza cu statul roman ,
cu alte cuvinte nu o sa ajunga nici un certificat si mie o sa-mi taie pensia
intrebarea mea este ce as putea face ?
medicul de familie nu poate sa-mi elibereze asa ceva .
iar aici am fost chemata la comisie anul trecut si pana peste patru ani nu ma mai cheama nimeni nu am cui sa-i cer sa-mi elibereze un asa certificat pt comsia de expertiza din romania
astept un raspuns de la dumneavoastra
Buna
in sfarsit am gasit raspunsul la intrebarea pe care o aveam ,deci statele intre ele colaboreaza ,si mi s-a spus ca nicidecum casa de pensi din romania trebuia sa-mi ceara mie situatia medicala ,ie un formular E213 pe care il trimit ei ,
daca cineva se afla intr-o situatie asemanatoare ,sa stie cum merg treburile
o zi buna
Buna
ce as putea face ca romania sa recunoasca decizia luata de tribunalul medic din spania ,?
sunt pensionara de boala de gradul trei atat in romania cat si in spania ,
aici am fost la comisie anul trecut si pana peste patru ani nu ma mai cheama ,insa casa de pensii din romania vrea sa le trimit in fiecare an situatia mea medicala ,plus certificatul de viata pe care il trimit in fiecare an
tin sa anunt caci pana acuma rezultatele medicale de aici din spania le trimetea in romania cei de la tribunalul medic si decizia luata la fel
astept raspunsul dumneavoastra
Răspuns la discuția alocatie copil nascut in Spania
Buna ,statul spaniol nu acorda nici o alocatie pt copii ci doar suta de euro in cazul in care mama munceste legal si cotizeaza la stat
Răspuns la discuția buletin expirat
Buna ,daca ai buletinul expirat consulatul sau ambasada iti va da o adeverinta cu care sa poti merge in tara pt a schimba buletinul ,insa nu poti imputernici pe nimeni sa ti-l faca deoarece ie expirat
o zi buna
Buna ,ar fi posibil sa ma cheme la comisie in romania ?
Buna imi cer un certificat medical prin care sa specifice cum evolueaza starea mea de sanatate de la comisie ,asa cum in romania sunt chemati la sase luni la comisie sau la un an nu stiu exact
iar certificatul de viata eu il primesc ,eu il complectez doar trebuie sa merg sa-mi verice datele si sa-l stampileze ,nimic mai mult
multumesc
buna ,da asa este ma beneficiez de doua pensii ,statul spaniol colaboreaza cu statul roman ,dealtfel ei sunt cei care trimit toate certificatele medicale in romania ,si cum aici nu ma cheama la comisie pana peste 4 ani acestia nu mai au cum sa trimita situatia in romania ,ie o decizie de tribunal medic ,pe care sunt sigura ca au trimis-o in romania ,eu doar trimit in fiecare an certificatul de viata pe care de altfel mi-l trimite casa de pensii din romania ,trebuie complectat si semnat de autoritatile spaniole
buna tuturor ,sunt pensionara de boala in spania si in romania ,cand ma cheama la comisie in spania intodeauna ei trimit situatia mea si la casa de pensi din romania ,insa aici sistemul ie diferit fata de cel din romania
la ultimul control facut aici in spania am primit raspuns caci ma pot chema peste 5 ani pt o noua evaluare daca sunt bine sau mai rau(doamne fereste)
iar cei din romania imi cer certificate medicale in tot anul ,,,,,,si eu pana aici nu ma cheama nu am de unde sa le trimit .ce as putea face in cazul acesta?
multumesc anticipat
Buna multumesc mult pentru raspunsul dat de dumneavoastra
o zi buna