avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate carolinacaro

Activitate carolinacaro

Multumesc
Buna ziua,
Din 01 Ianuarie 2012, consiliile locale instituie taxa hoteliera in cota de 1% din valoarea totala a cazarii/tariful de cazare...Daca luam un exemplu aleator:
- camera hotel ....300 lei, din care:
- mic dejun 20 lei
( sumele sunt fara TVA)
La ce se aplica cota de 1%? La 300 lei sau la 280 lei (300cazare-20 mic dejun)?
Altfel spus...1% se aplica la tariful de cazare inclusiv mic dejun sau tarif de cazare fara mic dejun?
Prima expertiza a fost solicitata de mine pentru stabilirea sultei. A doua a fost contraexpertiza solicitata de fostul sot pentru ca nu a fost de acord cu rezultatul expertizei initiale. In ambele situatii, expertii au fost desemnati de instanta.
Răspuns la discuția Expert subiectiv
Daca vreti dureri de cap si timp pierdut...incercati in continuare sa demonstrati ca expertiza extrajudiciara este incorecta si ca atare sa o declarati nula, daca nu...oricum in instanta nu este relevanta aceasta expertiza. In cadrul procesului solicitati o expertiza judiciara asupra bunului in cauza. Ar mai fi o intrebare...a existat vreun moment in care ati fost de acord cu aceasta expertiza extrajudiciara si acest lucru s-a autentificat la notar?
Buna ziua,
Sunt intr-un proces de partaj al imobilului in care locuiesc eu si fostul meu sot. Au fost facute 2 expertize asupra aceluiasi imobil, prima in care se stabilise o sulta de aprox. 4000 euro si a 2-a in care s-a s-a stabilit aprox. 8000 euro. In ambele exista argumentarea modului in care s-a calculat sulta, doar ca mie diferenta mi se pare foarte mare. DE care din expertize va tine cont instanta. Sau...ce se poate face in acest caz?
Multumesc,

Sunt in proces de partaj cu fostul sot. Am fost convocati la o anumita data de catre expertul evaluator desemnat de instanta, pt. a face evaluarea imobilului in care locuim. Fostul sot a contactat telefonic evaluatorul si l-a rugat sa fixeze o alta data pt. evaluare, fara sa ma consulte si binenteles fara sa-mi spuna despre demersul lui. Eu am aflat despre aceasta situatie de la consilierul meu pe probl.de evaluare, pe care l-a aprobat instanta.Motivul invocat pt. imposibilitatea efectuarii expertizei in data solicitata de expert este faptul ca el sustine ca este plecat din tara exact in acea zi, desi stiu ca nu este adevarat. .
In acest caz ce se poate intampla? Expertul a spus ca vine in data programata. Casa este formata din 2 apartamente. Poate face evaluare doar pt. apartamentul in care locuiesc eu, iar ulterior sa faca si pt. apartamentul in care locuieste el? Eu am planurile casei, nu se poate face avaluarea si in lipsa lui, in baza planurilor? Sau, amana pana cand domnul binevoieste sa fie in zona? Daca expertul vine de mai multe ori, cine plateste deplasarile, si celelalte cheltuieli?
Multumesc pt. ajutor .
De cate ori poti amana vizita expertului? Poti amana?
Răspuns la discuția justificarea veniturilor
Vulpea care nu ajunge la struguri, zice ca-s acrii. Ce-i poate duce capul pe uni. De unde are cel ce are? Cum oare, de are? De asta merg toate prost in tara. In loc sa se observe ca indiferent daca a lucrat la negru sau nu, persoana respectiva a facut ceva cu banii, pt. ca se mentioneaza ca a cumparat casa, a achitat taxe etc. , acum hai sa-l dai in gat. Bravo Tie!
Cel mai usor este sa faci rau !
Sper sa primesti, precum platesti!
Răspuns la discuția Divort
intr-adevar situatia se clarifica la partaj dar, bine ar fi sa poti plati 50% din rate ca sa-ti fie mai usor dupa partaj cand se vor plati eventualele sulte egalizatoare. Daca creditul este pe numele ex-ului, deschide-ti un cont la banca si vireaza-i lunar 50% din rata, cu ordin de plata ca sa ai dovada platii.
Multumesc
Din acte rezulta ca amandoi vrem 50/50, chiar nu inteleg de ce mi s-a solicitat adeverinta. Sa fie oare din cauza ca el spune in cererea reconventionala ca a obtinut venituri mai mari pe perioada casatoriei si instanta a inteles ca el vrea o cota mai mare?