avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate Aleahim21

Activitate Aleahim21

Buna,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat privind formatul unei notificari: pe scurt, am incheiat un contract de rezervare apartament cu un dezvoltator. Contractul prevede returnarea c-valorii rezervarii indiferent care parte se razgandeste, doar ca, daca se razgandeste cumparatorul banii se returneaza dupa vanzarea apartamentului catre un alt cumparator.
Sunt in situatia in care, din varii motive, eu, in calitate de cumparator ma razgandesc si doresc primirea c-valorii rezervarii.
E de ajuns daca intocmesc o notificare pe modelul:

Catre: .....
NOTIFICARE
Subsemnatul...domiciliat in...doresc sa reziliez contractul x/ .... Ca urmare a rezilierii si conform art y [din contract] va rog sa imi rambursati contravaloarea sumei de .... lei (...eur) achitata in data de....
Contul in care se va face rambursarea este....

Data, Semnatura

Si...e de ajuns daca trimit prin posta, cu confirmare de primire? Sau trebuie sa ne vedem fata in fata?

Multumesc
Discuție Card sanatate
Va rog sa ma ajutati cu o indrumare: sunt din ilfov, unde trebuie sa ma duc pt a obtine cardul de sanatate?

Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca se poate ca tatal, proprietar al unui imobil sa vanda tot imobilul catre un fiu (desi mai are un copil). Tatal e casatorit cu mama copilului, toata familia este de acord cu aceasta vz-cump.
Presupun ca trebuie achitate taxele notariale si impozitul din vz imobil, dar trebuie efecutata efectiv si o plata?

Un contract de donatie se poate face?

Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru urmatoare speta:
- se va incheia un antecontract de vanzare cumparare (urmat, pe 30 de zile, de un contract de vanzare cumparare) pentru un apartament, in care exista 2 promitenti cumparatori;
- dorinta este de a achizitiona un apartament impreuna cu prietenul meu, urmand ca fiecare sa aiba 50% cota proprietate
- apartamentul se va achizitiona prin credit ipotecar
- cel care primeste creditul de la banca sunt eu, dar el va co-debitor

Intrebarea este: va fi vreo problema daca plata apartamentului se va face din contul unui singur viitor proprietar pt toata suma?

Multumesc
Pt a doua cununie civila mai e nevoie de ceva in plus, inafara de:
- CI original + copii xerox
- certificate nastere original + copii xerox
- taxa 1 ron
- sentinta de divort, irevocabila
- certif prenuptiale

Atat nu??? nu si vreo copie a certif de casatorie (prima casatorie); din ceea ce scrie in sentinta, certif de casatorie a fost depus in original la judecatorie, cu ocazia divortului.
Va multumesc
Răspuns la discuția Sentinta divort
Multumesc pt raspunsuri.
M-am gandit ca totusi, as avea nevoie sa apelez la un avocat , fiindca nu am timp sa alerg... Ma poate contacta cineva pe privat, sa vorbim? Multumesc
Discuție Sentinta divort
Am o problema...sper sa se rezolve... am aflat azi ca pe sentinta de divort pe care o am (sect 1) mai e nevoie de o stampila care sa mentioneze "definitiva si irevocabila" si de un timbru fiscal (asa mi s-a spus la oficiul starii civile). Ma voi duce luni la judecatoria sector 1, dar, am 2 intrebari:
- cate zile poate dura pana primesc sentinta cu stampila respectiva?
- e vreo problema daca e vacanta judecatoreasca???? Adica... presupun ca se refera la procese noi sau in curs, nu in unul vechi de 6 ani....
Va rog, dati-mi un sfat....
multumesc
Discuție PFA?
Va rog, ajutati-ma cu o sugestie. Este vorba despre o persoana, care vrea sa devina PFA sau sa se autorizeze ca Intreprindere Individuala. Pana in prezent a lucrat in domeniul amenajarilor interioare (zugraveli, rigips etc). Problema este ca nu a terminat nici scoala profesionala; are doar 10 clase. Cum se poate autoriza? Meserie stie.... e un om deosebit.... Vrea sa lucreze legal. Exista , ca PFA, vreun CAEN care sa i se potriveasca? (cele 10 clase nu sunt la niciun liceu de specialitate). Sau, poate,merge ca Intreprindere Individuala...? Multumesc mult