avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1942 soluții astăzi
Forum Activitate amnine

Activitate amnine

Buna ziua,

Pentru a determina baza de calcul al CASS-ului, si implicit de a determina in care categorie ma aflu (venituri totale sub 6 salarii, 6-12, etc.), se declara si se iau in considerare si veniturile din dobanzile bancare (depozite, conturi de economii)?
Buna ziua,

Am depus o declaratie de estimare in mai anul trecut, avand un PFA pe norma de venit. Pana recent, sumele ce apareau de plata / se puteau plati direct de pe site erau cat de cat in concordanta cu ce am declarat si stiam ca as avea de platit. Acum, cand voiam sa mai depun o rectificare, avand si venituri din dividente / bursa, vad ca pe ambele site-uri apar niste sume mult mai mici - in jur de 50% din cat am calculat si declarat eu.
In cazul de fata, cum sa procedez? Sa depun rectificativa cu sumele de care stiu eu, si sa fac direct transfer bancar in contul Trezoreriei, sau sa depun rectificativa, dar de platit sa platesc direct de pe site doar cat imi apare de plata (si pentru ce ar mai aparea, as primi candva o decizie de impunere via un mesaj pe SPV?) In mod ciudat, pe SPV imi apare si ceva restanta pentru 2021, dar la care apare alt cont al Trezoreriei (am PFA-ul in judetul Mures, domiciliul in Cluj - restanta e pentru Mures, tot ce am platit pana acum erau pe Cluj).
Răspuns la discuția Plata din cont PFA
Multumesc de raspuns!
Facturile nu sunt pe PFA, ci pe persoana fizica.
Buna ziua,

recent am deschis un cont dedicat pt. PFA (pana nu dedemult incasam in contul personal). Ca sa beneficiez de taxe si comisioane 0 de la banca, ar trebui sa fac minim 5 plati / luna (catre alte conturi decat ale mele).
As putea pur si simplu plati de exemplu niste facturi de utilitati, sau sa transfer niste bani catre conturile unor persoane din familie, sau trebuie sa justific si sumele iesite din cont la un moment dat?
Multumesc in prealabil pt. raspunsuri!
Buna ziua,

As vrea sa stiu ce cadru legal exista ca sa ne putem defini un regulament intern pt. o parcare subterana unde proprietarii anumitor apartamente au locurile de parcare. Am dori, in masura in care se poate, sa putem bloca rotile masinilor care parcheaza pe caile de acces sau pe proprietatea privata a cuiva, urmand ca deblocarea sa se faca dupa achitarea unei amenzi / sume de bani. Am vazut ca se practica asta in parcarile multor Mall-uri, si nu stiu care e procedura - daca e legal, daca au ei un contract cu Primaria sau Politia Locala, etc.
Desi accesul in parcare se face strict pe baza unei liste de numere de telefon, poarta ramane deschisa timp de inca un minut, timp in care se mai furiseaza si altii si parcheaza ba pe caile de acces, ba pe locul cuiva.
Răspuns la discuția Partaj teren+casa construita
Multumesc frumos pentru clarificare.
Buna ziua, se da urmatoarea situatie: sotul primeste un teren de la parinti care se trece pe numele lui inainte de casatorie, iar dupa casatorie se construieste o casa pe terenul respectiv, cu un credit in care este ca si codebitor inclusiv sotia. In cazul unui divort, exista riscul ca sotia sa ramana fara nimic din cauza ca terenul nu intra la partajare iar casa e pe terenul respectiv? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Adeverinta de \"locatar\"
Multumesc frumos pt. raspuns!
Deci practic ea ar trebui sa dovedeasca ca locuiesc acolo mai mult de 15 zile pe luna, degeaba imi cere avioane. Si in cazul in care tot ma trece la cheltuieli, nu am decat sa apelez la un avocat (cat mai scump) si sa dau practic asociatia in judecata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

recent am dat de o situatie putin ciudata.
Trec aproape zilnic cate 10-20 de minute pe la prietena la apartament, findca lucrez la 200m mai incolo si am cheie, asa ca imi mai las chestii, poate 1-2x pe saptamana chiar dorm acolo, lucru care aparent il deranjeaza pe anumiti vecini.
Ultima data, cand s-a dus sa-si plateasca cheltuielile, i s-a cerut ca eu sa aduc o adeverinta de la asociatia de locatari unde platesc eu cheltuielile care sa ateste acest fapt, altfel ma pune si pe mine la nr. de persoane. "Pentru ca asa cere legea."
Stiti cumva la ce lege s-a referit, si daca are dreptul sa-mi ceara asa ceva?
Multumesc in prealabil!
Buna ziua,

tocmai am primit acasa, prin posta, o amenda pt. lipsa rovinietei. Am observat ca agentul constatator a scris gresit categoria vehiculului (eu am un autoturism cu 5 locuri), formuland: "...am constatat ca vehiculul categoria A, cu numarul de inmatriculare...". Din cate stiu, categoria vehiculului e B, categoria rovinietei e A.
Pot sa contest amenda pe eroarea asta?

Multumesc in prealabil pentru raspunsuri.