avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate cristisavu

Activitate cristisavu

Doresc sa vand un teren si sa inchei o Promisiune Bilaterala de Vanzare-Cumparare. Cumparatorul vrea sa specifice in Promisiune urmatoarele: ”Noi, partile, convenim ca imobilul ce face obiectul prezentului act va fi cumparat fie de catre promitenta cumparatoare fie de catre o terta persoana fizica sau juridica indicata numai de catre promitenta cumparatoare.”
Credeti ca voi avea probleme in viitor, daca nu stiu exact cine va fi entitatea cu care voi semna la final contractul de vanzare-cumparare?
In urma cu 9 ani, parintii sotiei (proprietari) au donat dreptul de superficie (gratuit) al terenului lor (636,65 mp) sotiei mele, pe termen nedeterminat, in vederea construirii unei case de locuit. In urma cu o luna, au vandut 106 mp din teren. Terenul a fost vandut si intabularea a fost facuta. Notarul m-a contactat dupa 2 saptamani de la efectuarea tranzactiei spunandu-ne ca sotia trebuie sa semneze o declaratie de radiere asupra dreptului de superficie DOAR pentru acel teren vandut, de 106 mp. Mentionez, ca noi am construit casa, dar inca nu am obtinut autorizatia. As avea va rog cateva intrebari:

1) Care este suprafata minima pentru care trebuie donat dreptul de superficie, in vederea construirii unei locuinte. Adica, daca renuntam la 106 mp vor ramane 530,65 mp. Se incadreaza aceasta suprafata in limitele obtinerii autorizatiei de construire a locuintei/ intrarii in legalitate? Ce zice legea?

2) Daca semnam declaratia de radiere a 106 mp, ce se intampla cu contractul de donatie superficie anterior? Mai este valabil (avand anexata aceasta declaratie)? Trebuie facut alt contract de donatie superficie pe cei 530,65 mp ramasi?

3) Daca nu semnam aceasta declaratie, cum afecteaza aceasta pe noul proprietar ai celor 106 mp?

Va multumesc!
Astazi, veneam acasa pe Pantelimon circuland cu viteza regulamentara. In spatele meu la o distanta de vreo 300 de m mergea o masina de politie. Vazusem masina politiei in spatele meu si mergeam cu grija. Circulam pe banda 2 (cea dinspre centrul soselei) iar in dreapta mea, pe banda 1, in paralel cu mine, mergea un microbuz de marfa. Ajunsi in dreptul unei treceri de pietoni, am incetinit neavand vizibilitate spre trotuar din cauza microbuzului. M-am gandit ca daca sunt pietoni pe trotuar care vor sa treaca, micobuzul din dreapta mea va incetini si el. Microbuzul a trecut, la fel si eu. In oglinda retrovizoare, am vazut ca masina politiei, care era la vreo 300 de m in urma mea, a oprit lasand pe cineva sa treaca strada. Apoi a venit dupa mine, m-a tras pe dreapta si mi-a zis ca nu am acordat prioritate pietonilor. Mi-a retinut permisul pt 30 de zile si mi-a dat amenda 240 lei. Nu am vrut sa semnez procesul verbal pt ca sunt convins ca pietonii nu erau pe carosabil, nici nu erau angajati in traversare. Acestia au aparut dupa ce noi trecusem. Eram cu socrii in masina, asa ca am 2 martori.

Vreau sa contest in instanta decizia politistului.

Va rog sa imi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez si daca pot avea castig de cauza. Sunt din sectorul 4 Bucuresti. Multumesc!
Am un prieten american, care a venit in Romania de curand si a primit permis de sedere temporara in tara de 1 an (viza religioasa). Lucreaza cu o asociatie religioasa non-profit. Exista vreo lege sau vreo modalitate prin care el sa poata primi permis de sedere temporara in Romania pentru 5 ani??
Multumesc mult de tot! Acele articole imi sunt de mare folos!!! Deci legea imi permite sa construiesc daca primaria nu-si respecta termenul in a da un raspuns... MULTUMESC!
Daca ma casatoresc pe 26 iunie, pot merge de luna aceasta (martie) la primarie pentru a rezerva data pentru cununia civila?? Am citit ca actele se depun cu 14 zile inainte de casatorie... ni se pare cam prea din scurt...
Am depus actele pentru obtinerea autorizatiei de construire (casa de locuit Parter + Mansarda) la Primaria Voluntari. Saptamana viitoare expira cele 30 de zile legale pe care primaria le are la dispozitie pentru a-mi da un raspuns favorabil (autorizatia) sau nu. Cei de la primarie mi-au zis ca "dureaza mai mult..." Este legal sa pot incepe constructia daca primaria nu si-a respectat termenul acordat de lege? (Am vazut in legislatie ca exista o multime de sanctiuni pt constructii ilegale si fara acte sau in afara termenelor. X-( Pe cei de la primarii nu ii sanctioneaza nimeni in nici un fel, cand nu isi respecta termenele??) Eu ma casatoresc in 3 luni si nu am timp de asteptat... nu pot locui in strada si nu am bani de aruncat pe chirie... ce ma sfatuiti sa fac??? Multumesc!
Vinerea trecuta am fost lovit de o masina chiar la poarta taberei unde lucram ca instructor, in judetul Buzau. Masina cu lemne cobora dealul iar soferul spune ca a ramas fara frane. Eu ma aflam la poarta proprietatii taberei (pieton)cand masina a intrat in mine prinzandu-ma intre partea din fata a masinii si stalpul de metal al portii. Stalpul a fost scos din pamant cu tot cu baza din beton, iar eu am ajuns sub rotille masinii. In urma accidentului am fost dus de urgenta la spital cu salvarea si am primit ingrijiri medicale fiind internat 6 zile in spital. Am contuzii si echimoze pe tot corpul, iar in picior doua gauri de toata frumusetea, iar cea din gamba este cusuta. Din fericire nu am oase rupte, nici organe interne deteriorate, totusi nu mai pot merge pentru ceva vreme...

Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti:

1) Dupa ce imi scot certificatul medico-legal, care sunt pasii pentru a primi despagubiri (cheltuielile de spitalizare si tratament) din partea soferului vinovat?

2) Ce pedeapsa risca soferul masinii daca il dau in judecata?

3) In ce categorie se incadreaza vatamarea corporala?