avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Activitate Lolec

Activitate Lolec

Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
mariucaa a scris:

pentru colegii care au fost aproape si nu numai de reusita vin si eu cu o intrebare va mai pasioneaza deschiderea unui nou topic cu INM 2012?..sau ati deschis deja ca n-am verificat:O





Mariuca, eu deschid un topic cu INM 2015..::)))
Răspuns la discuția revendicare
da, se poate. Introduceti o actiune in revendicare impotriva vecinei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
- faceti adresa la camera notarilor pentru a verifica daca este deschisa succesiunea de pe urma defunctei-vanzatoare.
- daca exista mostenitori, solicitati eliberarea Certificatului de msotenitor si va judecati cu acestia
- raspunsul de la camera notarilor se elibereaza in 30 minute , costa 45 lei si trebuie sa stiti data decesului defunctei(eventual copie de pe Certificatul de deces) si dovada interesului.
- daca nu sunt mostenitori sau nu s-a deschis dati statul romn in judecata prin ministerul de finante , cu o cerere prin care solicitati hotarare care tine loc de act autentic de vanzare cumparare. primul capat de cerere va fi constatarea vacantei succesorale.
succes
Răspuns la discuția Mostenire cu probleme
Ar trebui refacut cadastru(nu este acelasi cu prioectul casei) pentru suprafata reala, dar daca nu corespunde cu suprafata din autorizatia de construire, vi-l respinge la cartea funciara in momentul in care solicitati intabulrea. in cazul in care ati construit ulterior sau proiectul nu corespunde cu situatia reala, exista o proicedura de "Punere in legalitate" care presupune multe autorizatii si multa alergatura, dar trebuie sa va grabiti ca am inteles ca va mai fi in vigoare pana la 1 ianuarie 2012 cand se schimba Legea 50/1991.
Actiune prin care soliciti hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare si te judeci cu statul roman prin ministerul de finante. la primul capat de cerere soliciti constatarea vacantei succesorale. teoretic va trebui sa faci si dovada achitarii integrale a pretului. alta procedura administrativa/notariala eu nu vad.succes
si cand ar intra in vigoare?
Răspuns la discuția dreptul de mostenire al urmasilor
mariamem a scris:

Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare. Daca bunica mea a decedat si a lasat in urma niste imobile, doar tatal meu (fiind unicul mostenitor) are dreptul la acele imobile sau imi revine si mie o parte din mostenire, fiind nepoata ei?


atata timp cat tatal dumneavoastra este in viata, va exclude pe d-voastra, nepotul defunctei, deoarece chiar daca faceti parte din aceieasi clasa a mostenitorilor(clasa descendentilor) el are un grad mai mic si preferabil,excluzandu-va de la mostenire.
Răspuns la discuția dreptul de mostenire al urmasilor
In cazul in care sotul supravietuitor vine in concurs cu descendentii defunctului (copii, nepoti, stranepoti etc.) acesta va culege 1/4 din intreaga masa succesorala.
Asta inseamna ca sotul are 1/4 din jumatate de casa, pentru ca cealalta jumatate ii revine in baza unui drept propriu. Deci jumatate plus 1/4 din cealalta jumatate fac 1/4 x 1/2 +1/2=1/8+1/2=5/8
copiii au 3/8 din toata casa , cota ce se imparte in mod egal intre acestia.
succes
creantele bugetare se prescriu in 5 ani. Orice amenda se face venit la bugetul de stat.
si ce vechime in munca trebuie sa ai ca agent imobiliar, cu studii medii, pentru autorizarea unei Intreprinderi individuale.