avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate Tetras

Activitate Tetras

Buna seara! Va rog mult sa ma ajutati intr-o situatie in care nu mai stim cum sa procedam! E vorba de o matusa a sotului meu (sora a tatalui-au fost 3 frati)care a decedat in urma cu 4 luni,nu are copii,sotul ei a decedat in urma cu 32 ani si i-a lasat matusii tot prin testament.Dansa a avut inca 2 frati,tatal sotului meu si un alt frate ,azi,toti decedati.Defuncta si socrul meu s-au judecat toata viata cu cel de-al treilea frate care are 4 copii din 2 casatorii! In ultima ei perioada de viata,noi am avut grija de ea,internari,ingrijire medicala,etc! Dia cauza varstei si a unor probleme de sanatate mintala(fara sa fii fost evaluata medical-psihiatric), noi o tineam la noi,apoi o mai lasam si acasa la dansa(pentru ca sustinea ca trebuie sa rezolve niste litigii cu vecinii).Asa s-a intamplat si ultima data ,cand,la un moment dat n-a mai dat nici un semn de viata si ,ingrijorati,sunand peste tot,am aflat la o saptamana distanta ca a decedat,a fost ingropata si noi n-am stiut pt ca,cel venit (nepot din partea sotului,avocat de profesie!!#-o ,care nici n-a stiut de ea in ultimii 30 ani),anuntat intamplator(-LUAT LA INTAMPLARE DIN AGENDA EI DE TEL) cand a fost gasita moarta in casa de catre fata CARE AVEA GRIJA DE EA, a sustinut ca e suspecta moartea si ca noi santem suspecti,asa ca,a anuntat Politia si medicina legala,a luat cheile si actele si toate bunurile defunctei si a mintit celor care s-au oferit sa ne anunte ca ne-ar fi dat el tel si noi am refuzat sa ne intereseze de defuncta! Ulterior acest AVOCAT a refuzat sa ne puna in posesia bunurilor ,actelor si cheilor imobilului defunctei,justificand prin presupusa lui suspiciune la adresa cauzei mortii,desi nu are nici o calitate fata de defuncta! Noi am actionat in justitie pe domnul avocat si sotul a facut cererea de acceptare a succesiunii la notariat,dupa multa alergatura dupa acte doveditoare,acest avocat refuzand sa ne anunte inclusiv data exacta a decesului! Problema este ca ,datorita naturii relatiilor intre fratii decedati,nici verii,deci sotul meu,mostenitor din partea unui frate al defunctei si ceilalti veri din partea celui de-al treilea frate decedat si el,nu au nici un fel de contact,nu stim nici cati sant ,nici unde traiesc! Asta a facut ca asa zisul avocat sa -l ameninte pe sotul ca ar fii luat legatura cu cealalta parte in drept si ca-l poate scoate pe sotul din drepturile de mostenitor prin instanta, ca sotul s-ar fii purtat URAT CU DEFUNCTA!! Va rog sa ne invatati ce sa facem,e posibil asa ceva?! E strigator la cer!Mentionez ca certificatul medico-legal concluzioneaza ca decesul s-a produs din cauze naturale. Va multumesc anticipat si va rog sa ma iertati pentru incurcaturile din exprimare,am vrut sa fiu cat mai concisa si sa va explic totusi situatia destul de complexa .Va multumesc!
Buna z!iua! Va rog mult,daca cineva ma poate lamuri ce sursa de venit (nu vorbesc de angajare,pentru ca n-a gasit!) ar exista,oricat de mica,ce posibilitati de venit social,sau altceva ce se da ,daca exista ceva dupa primirea somajului ?Ce acte ar fi necesare si unde sa se adreseze? Mentionez ca e vorba de un barbat de 52 ani.inginer utilaj , care a primit somaj pana in DEEMBRIE 2010.Va multumesc mult
va multumesc pentru promptitudine si profesionalism. Socrul meu,daca mai traieste,poate dispune singur de soarta imobilului avand peste 50% din valoarea lui? De unde se pot obtine duplicate ale actelor de proprietate asupra imobilului? Sotul meu,impreuna cu cei 2 nepoti (reprezentati) pot face acte de succesiune fara prezenta sau vointa socrului meu? Mii de multumiri!
Va multumesc mult pentru sfaturi. Sa inteleg ca socrul meu poate chiar vinde apartamentul fara acceptul fiului si al nepotilor? Sau,poate face acte de succesiune dupa soacra-mea fara prezenta celorlalte parti? Multumesc mult din nou!
Va rog mult sa ne ajutati ,pentru ca nu stim de unde sa incepem in rezolvarea unei situatii cel putin delicate de succesiune...
In urma cu cca 4 ani a decedat soacra mea. Pe numele ei,rezultat din casatorie era un apartament cu 3 camere intr-o zona centrala a Bucurestiului. Dupa decesul ei n-au fost facute acte de succesiune,iar socrul meu(in varsta de 78ani) a intrerupt fara nici un motiv orice legatura cu familia si a disparut! Ultima oara aflasem de la o sora a lui in urma cu 8 luni ca s-a mutat la o alta femeie... Apartamentul este incuiat,iar la adresa nu este nimeni de gasit! Actele casei sant tot la el, noi fiind numai in posesia unei copii a certificatului de deces al soacra-mii. Nici nu stim daca socrul mai e in viata sau nu! Din casatoria lor au avut doi baieti,unul fiind sotul meu,celelalt a decedat inaintea decesului mamei lui,dar are 2 copii care nu stiu ce drepturi de mostenire au. Va rog mult sa ne ajutati spunandu-ne ce drepturi are socrul meu,sotul meu si eventual cei doi nepoti ai nostri! SI DE UNDE SA INCEPEM SI CE TREBUIE SA FACEM PENTRU A INTRA IN POSESIA DREPTURILOR DE MOSTENITOR!!! MII DE MULTUMIRI !!
Va multumesc mult! Probabil ca fratele cunoaste ca trebuie trecuta situatia economica la data cesiunii si,din cauza asta,cere act de vanzare -cumparare a jumatatii lui din firma,punand conditia ca fratele lui,administratorul sa accepte asa cum zice el...Va multumesc mult inca o data!
=D> ,asta asa este,dar pana una-alta,azi,in fata notarului,i-a pus in vedere ca el nu semneaza nici o hartie pana nu accepta frati-su sa ramana singur cu firma cu datorii,desi, actul pe care trebuia sa-l semneze,trebuia din start sa apartina fratelui administrator! Daca ai asa frati,la ce-ti mai trebuie dusmani?
Data post: Marti, 19 Ianuarie 2010, 20:33
Subiect: URGENT! Cesiunea unei parti din firma cu datorii (creante),MOTIV DE SANTAJ

Buna seara! Va rog mult sa ma ajutati din nou . Este vorba despre o firma care are 2 proprietari ,frati.Firma are datorii de cca 10000E(din datorii sociale neplatite,TVA,asigurari) Unul este administrator. Celalalt ,profitand de nevoia urgenta a administratorului de a-i semna fratele lui intr-o problema care nu are legatura cu firma,santajeaza pe fratele lui ,conditionand semnatura cu acceptul fratelui sau administrator al firmei de a accepta (vinderea sau)cesionarea drepturilor lui asupra firmei,cu alte cuvinte: nu-ti semnez daca nu preiei singur firma (un SRL) cu tot cu datorii. Ce poate face administratorul firmei?Poate specifica in actul de cesionare ceva care sa-l degreveze de datoriile facute de fratele sau in numele firmei? Va MULTUMESC MULT! #-o
Buna seara! Va rog mult sa ma ajutati din nou . Este vorba despre o firma care are 2 proprietari ,frati.Firma are datorii de cca 10000E(din datorii sociale neplatite,TVA,asigurari) Unul este administrator. Celalalt ,profitand de nevoia urgenta a administratorului de a-i semna fratele lui intr-o problema care nu are legatura cu firma,santajeaza pe fratele lui ,conditionand semnatura cu acceptul fratelui sau administrator al firmei de a accepta (vinderea sau)cesionarea drepturilor lui asupra firmei,cu alte cuvinte: nu-ti semnez daca nu preiei singur firma (un SRL) cu tot cu datorii. Ce poate face administratorul firmei?Poate specifica in actul de cesionare ceva care sa-l degreveze de datoriile facute de fratele sau in numele firmei? #-o Va MULTUMESC MULT!
BUNA ZIUA! VA ROG MULT SA-MI DATI O SOLUTIE DE VANZARE A 50% DIN PROPRIETATEA ASUPRA UNUI TEREN CATRE FRATE FARA A MAI FACE DEZMEMBRAREA TERENULUI PE CARE EXISTA FACUT CADASTRU SI INTABULARE, X-( .VA MULTUMESC