avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate ionescu.maurelia

Activitate ionescu.maurelia

Am lucrat full time 9 ani si 8 luni si part time (2 ore pe zi) 2 ani. Ma ajuta cumva adeverinta de la firma la care am lucrat part time la calculul duratei somajului sau ma ajuta numai cand voi iesi la pensie. Daca da, trebuie anexata la dosarul pentru somaj in original sau in copie.
Am stagiu de cotizare complet 1 an la un angajator (iun 2008-sept 2009). Avand in vedere ca am fost in concediu fara salariu cam 10 zile pe luna anul acesta, si imi expira contractul pe perioada determinata luna aceasta, pentru a putea depune dosarul de somaj trebuie sa cer si de la primul angajator anexa 14? sau este suficienta numai adeverinta de la angajatorul la care lucrez acum, chiar daca am lucrate cateva zile in luna (februarie nu am lucrat deloc datorita vremii, lucrez la o firma de constructii). In cazul in care imi trebuie adeverinta de la primul angajator pot solicita sa mi-o transmita prin posta, curierat - platesc eu curieratul (sunt vreo 220 km pana la sediul social)
Multumesc
Am inchis (radiat) PFA. In contul de la banca al PFA mai am niste bani. Pot sa-i scot? (va intreb pentru ca pe ordinul de incasare numerar la trebuie sa pun stampila, si de asemenea la banca mi se cere codul fiscal pe care l-am predat)
Daca imi dai adresa de e-mail iti trimit eu. Adresa mea este ionescu.maurelia@yahoo.com. Da-mi detalii daca mai vrei si altceva
Cu bine!
Va multumesc pentru sfaturi. Nu voi semna actul aditional. Nu stiam cum sa procedez ... si... imi este si frica, pentru ca voiau sa ma determine sa-mi depun demisia sau pur si simplu sa nu mai vin .. ce sa va zic... teroare... si... sincer, as fi semnat, numai sa scap si sa ma disponibilizeze. Revin cu rugamintea de a-mi spune cum sa procedez cu inventarul si ce documente imi vor da pentru preaviz. In cazul in care angajatorul se razgandeste sa-mi dea preavizul va trebui sa semnez actul aditional?
Va mutumesc frumos!
Reducera salariului nu este conditionatata de concediere. Actul aditional pentru micsorarea salariului fusese redactat acum doua luni, numai ca eu am intrat in concediu medical si nu am apucat sa- semnez. Am aflat de la colegi, la depunerea concediului medical, ca sunt asteptata cu preavizul de concediere. Inteleg ca nu-i nici o problema daca semnez si actul aditional si documentele care privesc preavizul.Va rog frumos sa-mi spuneti ce documente trebuie sa semnez pentru preaviz. Mentionez ca am si inventar. Acesta cand trebuie predat si in ce conditii (comisie, trebuie sa cer document oficial cu ceea ce am pe inventar)?
Va multumesc frumos
Pot primi in acelasi timp (pentru a semna) act aditional prin care mi se micsoreaza salariul si preavizul pentru disponibilizare?
Cum sa procedez dupa ce ma insanatosesc? M-am interesat, este imposibil sa fac naveta, nu am legatura intre mijloacele de transport, iar programul incepe la 7 AM. Mentionez ca nu am masina.
Va multumesc
Sunt in concediu medical de doua luni. Astazi am aflat ca sediul social al firmei s-a mutat in alt oras (aproxiamativ 60 km judete diferite). Colegii care lucrau la vechiul sediu si-au depus demisiile (nu s-a acceptat disponibilizarea lor). Va rog respectuos sa-mi spuneti cum sa procedez pentru a putea depune concediul medical, pentru a ridica salariul (mentionez ca perioda de demisie a colegilor mei este aproape de a expira, nu voi putea sa mai iau legatura cu ei, iar eu nu am datorita sanatatii precare, cum sa ajung la noul sediu). Cum sa procedez dupa ce ma voi insanatosi - ce sa cer? Are obligatie angajatorul sa-mi ofere transport? Schimbandu-se sediul s-a schimbat si ITM unde erau depuse cartile de munca?
Va multumesc frumos!
Aurelia Ionescu