avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate ARIANA_2007

Activitate ARIANA_2007

si cum va efectua aceasta recuperare de tva? de la cine o va recupera daca eu ii facturez cu tva?
Multumesc
In acest caz mai pot clasifica aceasta operatie drept export?
Am de efectuat o vanzare la o persoana fizica din Republica Moldova. Pot sa facturez in lei si sa imi plateasca tot in lei ? Factura o emit fara tva? El vine direct in romania sa o ridice.
Multumesc mult

Care e deosebirea intre contract de custodie si contract de consignatie?
As vrea sa stiu care e diferenta intre lista de pret pentru partener si lista de pret pentru end-user. Este legal ca intr-o societate sa existe 2 astfel de liste?

Ma poate ajuta cineva?

Multumesc
Este legal asa ceva? In cazul in care eu sa spunem nu platesc la termen, conform acelei clauze ar insemna ca furnizorul poate sa imi ia marfa?#-o

In contractul de vanzare cumparare marfa apare urmatoarea propozitie : "Marfurile care fac obiectul contractului de vanzare-cumparare raman in proprietatea vanzatorului pana la achitarea integrala a valorii acestora de catre cumparator."

Daca eu primesc factura, semnez de primire, asta nu inseamna ca eu devin propritarul marfii? Devin proprietar abia cand o achit?

Poate sa ma lamureasca cineva ce semnificatie are acea propozitie?

Multumesc
Eu X am incheiat un contract de service (montaj) cu Y. X vine cum produsul iar Y efectueaza montajul pe o masina a lui Z. Z fiind clientul final. Produsul pe care trebuie sa il furnizeze X vine din Germania. Din cauza de costuri el nu mai trece prin depozitul lui X ci se duce direct in depozitul lui Y, care e in alt oras din Romania. X primeste doar factura. Trebuie sa inregistrez totusi aceasta factura si de aceea fac: 357=401 si 4426=4427. Nu am folosit pe 371 pentru ca nu vad marfa, nu ajunge in depozitul meu.
Am facut totusi un proces verbal de custodie. In cazul in care ar fi diferente banuiesc ca nu s-ar semna acel proces. Nu?

In urma montajului de catre Y, acesta imi va emite o factura pentru serviciile respective. De asemenea se va face un proces verbal de receptie lucrare.
In acel moment eu facturez produsul si cheltuieli de montaj catre Z.
Produsul montat nu revine in gestiunea mea. Se duce din gestiunea lui Y in gestiunea lui Z. Eu fizic nu vad acel produs nici la achizitie si nici dupa montaj.

Nu stiu daca e ok sa ii fac receptia in 371.

Credeti ca ar fi totusi ok sa il facturez direct din 357?
Si acel proces de receptie (pt produs montat) sa il folosesc pentru descarcarea de gestiune a lui Y?Ar trebui sa fie mentionat in acel proces verbal toate cele 3 firme implicate?

Multumesc
Am urmatorul caz. Am incheiat un contract de prestare servicii cu un partener. Eu ii furnizez materiale iar el imi ofera mana de lucru pentru montaje diverse. La terminarea montajului eu facturez catre un client final manopera+materiale. Pentru aceasta, marfa pe care eu o achizitionez din afara (UE) nu mai trece prin depozitul meu ci se duce direct in depozitul partenerului . Eu primesc doar factura de la furnizorul din UE. Am urmatoarele inregistrari:
a) factura primita pentru marfa nereceptionata:
357 = 401
4426=4427

b) in momentul in care marfa ajunge la depozitul partenerului intocmesc un proces verbal de predare in custodie.
Ulterior, in data la care se stabileste ca pot sa facturez catre beneficiarul final am urm inreg:
607 =357

si 4111 = %
707
704 (manopera de montaj)
4427
As vrea sa ma lamureasca cineva:
1. este corect sa facturez direct de pe 357?
2 In acest caz se mai intocmeste NIR? La ce moment si cine va semna aceasta receptie?
3.Cum il descarc de custodie pe partener? In baza carui document?

Multumesc mult
Răspuns la discuția ACHIZITIE INTRACOMUNITARA
nu este nici o legatura....ba mai mult sunt firme concurente.