avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1107 soluții astăzi
Forum Activitate Claudiu Daniel

Activitate Claudiu Daniel

Da, a condus fara a avea permis, din cate am inteles de la el, dosarul ar fi fost clasat , sau ceva de genu, dar in urma unei declaratii a unui "martor" a fost redeschis.
El a facut cam asa.... a luat masina varului sau, si a vrut sa se duca dupa iubita lui deoarece se certasera. si in drum a intrat intr-un gard de beton. Varul sau fiind gruda de gr 2.
De catre pagubiti nu a fost depusa nici o plangere la oraganele de politie ( prietenul meu refacandu-i gardul acelui om, iar cu varul sau, urmandu-i sa ii plateasca masina).
De la politie i sa spus ca dosarul sau a fost inchis. Prietenul meu a plecat in strainatate. A venit in urma cu 2 saptamani pentru asi schimba buletinul. Cand a ajuns acasa, o vecina i-a inmanat o citatie care spunea ca trebuie sa se prezinte pe data X la tribunal, el in acel moment fiind plecat din tara.
Pe mine m-ar interesa ce pedeapsa ar putea primi in urma acestor fapte savarsite de el, deoarece un anume avocat ia cerut 1000 de nor doar pentru al asista la darea declaratiei. Bani platiti atunci, azi insa ia pretins 1000 de euro pt fiecare infatisare la proces si ia spus ca va primi 2ani de detentie cu executare daca nu ofera inca 3000 de euro. nu ma intreseaza partea cu 3000 de euro unde ajung si ce se intampla cu ei, dar mi se pare astronomica suma ceruta de avocat (nu stiu daca e o suma echitabila pt onorariul avocatului pt ca nu am apelat niciodata la un avocat). el e traumatizat de gandul ca va face puscarie, plus ca nici atatia bani nu are.
Multumesc pentru sfaturile date pana acum
Buna ziua,
Am si eu o nelamurie, am un prieten care a condus o masina si a facut accident (fara victime sau pagube materiale, singura distrugsa fiind masina pe care a conduso). Acum dupa 2 ani i-a venit o instiintare ca trebuie sa se prezinte la parchet. As vrea sa stiu, daca este gasit vinovat ce pedeapsa poate primi? Se tine cont ca e la prima abatere?
Va multumesc
Răspuns la discuția solutie procuror intr-un dosar
pai dupa ce am dat aceea declaratie oficiala, comisarul mi-a spus ca va depune dosarul cu propunere de amenda administrativa.... am stat 9 luni....credetima ca nu prea mai am rabdare..

VA MULTUMESC PT AJUTOR =D>
Buna ziua.
Am fost urmarit penal pentru punere in circulatie a unei masini cu numere rosii expirate. Miercuri am fost l postul de politie sa dau declaratia oficiala pentru dosar. Imi puteti in cat timp se pronunta procurorul? sau nu au un termen fix...


Va multumesc
Exista martori din ale caror declaratii reiese faptul k masina din fata dvs a franat si a virat stanga? Deoarece sa virezi stanga pe o sosea cu linie continua ( linia continua explica clar faptul ca nu ai voie sa depasesti, deoarece incalcadnd aceasta linie savarsesti ilegalitate -eu am depasit p linie continua si mi s-a suspendat dreptul de a conduce p termen de 30 de zile) esti vinovat de consecintele evenimentului produs. acum dvs trebuie sa va lauti un avocat bun in vederea strangelor unor probe si declaratii ale martorii, care va sunt favorabile. Daca acea linie continua este intrerupta p o distanta scurta de 1-2 m, inseamna ca masina din fata dvs dorea sa intre pe acel drum secundar, iar dvs nu ati respectat distanta minima obligatorie, deci sunteti vinovat. oricum angajati-va un avocat, deoarece cazul dumneavoastra este destul de grav (pierdere de vieti omenesti).
Da, scrie atat data cat si ora intocmirii procesului verbal. Se poate achita la jumatate in 48 de ore lucratoare (deci sambata si duminica sunt excluse).
Va multumesc pentru ca m-ati lamurit =D>, avand in vedere ca eu nu stiu nimic despre acest dosar, unde se afla in acest moment, sau ce se intampla cu el.
Deci dosarul meu nu a fost inaintat procurorului, ci ramas la politia care l-a intocmit, pentru strangerea da probe si dovezi. O mica nelamurire as mai avea. Pot sa imi iau dovada de circulatie? (mentionez k prima dovada primita a fost fara drept de circulatie). Va multumesc foarte mult
stimate domn... la ce ora ati luat amenda? si, martea, la ce ora ati platit-o. pt k daca ati primit amenda in jurul orei 10, si v-ati dus sa o achitati in jurul orei 14, ati depasit cele 48 de ore...
Deci sa inteleg faptul k in tot acest timp dosarul meu penal a fost la postul de politie? si nu a fost inaintat la procuratura? va rog sa ma lamuriti si p mine, deoarece maine ma prezint la politie si vreau sa fiu inforamat (daca doriti) despre aspectele acestea. va multumesc
Da stimate domn avocat, este firesc ca ma voi duce la postul de politie pentru lamuriri. Dar ce sa inteleg, ca dosarul meu nu a fost trimis mai de parte in instanta? va multumesc mult