avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian Sulea

Activitate Adrian Sulea

3 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua "eduard27".

Interesanta speta.

Si mai mult, amuzante sau revoltatoare unele comentarii, tinand cont de urmatoarele :

- "Depinde de mai multe lucruri.";
- "Depinde ce norme de drept se aplica acolo unde circulati pe strada dvs.";
- "In ce oras sau comuna va aflati?";
- "Pentru cultura dvs. generala ..."
- "Romania este mare."
- "Depinde unde va aflati";
- "Legea data la nivel local se aplica."
- "Nu va luați cu mine în discuții pe.contre pt ca nici 50 de.milioane de oameni ca dvs. nu imi fac fata.".
- "Cu modestie va spun asa...."

Pe cale de consecinta si tinad cont de ierarhia legislativa din Romania, va raspund la intrebarea specificata in speta initiata :

- Legile sunt votate in Parlamentul Romaniei;
- Romania este una singura, inca (mare sau mica);
- Anumite HG sau ordine comune ale diverselor ministere nu au capacitatea juridica de a modifica sau completa un text de lege publicat in M.Of;
- Dispozitiile emise de catre diferite "comitete si comitii" (vorba lui Caragiale), au efect juridic doar in conditiile in care respecta legislatia romana inca in vigoare;
- Mai mult, a se citi, in M.Of, motivarea CCR privitoare la neconstitutionalitatea anumitor amenzi referitoare la spete conexe;
- Pe cale de consecinta, trecand mai mult de 45 zile de la motivarea CCR, publicata in M.Of, fara a se implementa in textul legii decizia CCR, prevederile legii contestate, sunt nule de drept (a se studia si Dreptul Constitutional).

NU "este legala amendarea persoanelor care nu poarta masca in spatiu deschis"

DAR, s-ar putea sa primiti o amenda, in sensul celor ce le-ati mentionat.

In aceasta situatie, va sugerez sa o contestati in instanta din proximitate.
Veti castiga cu siguranta.

Regret faptul ca am lezat orgoliile si arogantele unor distinsi domni avocati.

Imi asum.

Cu riscul de a-mi fi stearsa postarea, ca fiind considerata "atac la persoana".

Succes.
Buna ziua "tensi25".

1. Care este durata contractului de credit ?

2. Cine a "oferit" garantia ipotecara ?
Dumneavoastra sau o terta persoana ?

3. In cazul rambursarii anticipate a creditului veti suporta o penalizare de 1 % din suma rambursata inainte de expirarea contractului incheiat cu banca.

Mult succes.
@ offtopic.

Excelent raspunsul oferit de catre doamna Raluca Dudescu.
Buna ziua "gherdnl".

Sugerez sa incercati "o intelegere amiabila".

Indiferent de costuri.

Consider ca este mai "ieftin" , tinand cont si de cele ce le-ati comis.

Mult succes.
Buna ziua "Ex nihilo nihil'.

Da, in situatia in care aveti probe doveditoare si daca exista un temei juridic.

Mult succes.
Buna ziua "Florin spyt".

1. Ce intelegeti prin sintagma "Am lovit mașina unui prieten în interes de serviciu ... " ?

2. Lucrati la acel "prieten" , cu sau fara contract de munca ?
Sau , in ce context faceti vorbire despre "interes de serviciu" ?

3. Referitor la "Am stabilit cu el o înțelegere sa achit pagubele din salariu lucrând la firma lui" , va referiti la o intelegere "verbala" ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@ latka

:)))))))))))))))))))

Nu am demonstrat absolut nimic.

Atat dl. Adam Grecu, cat si dumneavostra, ati demonstrat ceva.
Benefic.

Daca aveti neclaritati, recititi-va postarile.

Probabil ca nu va vine sa credeti ca v-am dat dreptate.
Doar atunci cand aveti ............................
Stupoare, cumva ?

Amuzant comentariul dumneavoastra acid.

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Doar bine.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@ Adam Grecu

@ latka

Quod erat demonstrandum.

Cu stima si consideratie.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua "psimona22".


1. Referitor la " ... Apeland la un avocat, acesta ar intoarcea situatia in favoarea dvoastra, obligand, acesta e termenul ... ", este impropriu mentionat.
Avocatul nu poate "obliga" , intrucat nu are capacitate decizionala, precum are instanta de judecata, in cazul pronuntarii unei hotarari/decizii .
Distinsul avocat poate formula eventuale solicitari, catre asociatia de proprietari, in numele reclamantilor.

2. O eventuala actiune in instanta poate dura peste doi ani pana la pronuntarea unei solutii definitive.

3. Repet " Cu siguranta primiti un raspuns scris in termen de 30 zile calendaristice " in situatia in care utilizati varianta sesizarii Biroului pentru coordonarea si supravegherea activitatii asociatiilor de proprietari/locatari" din cadrul primariei din proximitate.
Termenul de 30 zile calendaristice este reglementat de catre legiuitor.

Decizia va apartine.

Mult succes.

Cu deosebita stima si consideratie.
Buna ziua "psimona22".

Reprezentantii "Biroul pentru coordonarea si supravegherea activitatii asociatiilor de proprietari/locatari" din cadrul primariei din proximitate vor verifica in totalitate activitatea asociatiei de proprietari , avand dreptul de a amenda persoane din conducerea asociatiei , in situatia in care se costata nereguli.
In alta ordine de idei, amenzile sunt substantiale.

Dar, pana la finalizarea controlului, este indicat sa ne gandim si la "prezumtia de nevinovatie.

Foarte buna sugestia utilizatorului " ynocentta "

Cu stima.