avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate emiliamaria

Activitate emiliamaria

Buna ziua,
Dacă intr-un contract de prestări servicii intre doua societati platitoare de TVA nu se menționează daca prețul stabilit este cu sau fără TVA , la acel preț se adaugă TVA la facturare?
Mulțumesc!
Va rog sa ma lamuriti in ce situatie se foloseste aceasta procedura?
Discuție testament
Buna seara,
doresc sa aflu daca exisa un testament care nu poate fi atacat?
Imi pun aceasta intrebare pentru ca sunt recasatorita si impreuna cu sotul meu am construit doua case..Sotul are doua fete din prima casatorie iar eu am o fica din prima casatorie pe care sotul meu a adoptat-o.Una din case am dat-o fetelor sotului cu contract vanzare -cumparare, dupa ce ele s-au casatorit cu specificatia ca nu mai au nici o pretentie pentru ce-a de a doua casa. Au facut o declaratie la notarul care a incheiat toata tranzatia si i-am explicat tot. In cea de a doua xasa locuiesc eu sotul si fiica mea,casa e pe numele sotului si as vrea sa stiu cum imi pot apara drepturile in cazul in care si-ar schimba opinia si decizia de atunci, fetele mari, care deja si-au primit mostenirea.
Răspuns la discuția cine are dreptul la mostenire?
va multumesc mult pentru toate lamuririle
am o proprietate imobiliara pe numele meu ,cumparata in timpul casatoriei.
sotul meu are copii din o alta casatorie si doresc sa stiu daca in cazul in care decedeaza sotul,copii lui au drepturi asupra proprietatii .
Răspuns la discuția va rog sa ma lamuriti
poate cineva sa imi dea un sfat in legatura cu problema aceasta?
ce ramana de facut daca s-a ajuns aici pt ca ce s-a facut e bun facut ,ce se putea face nu s-a facut dar acum ce pot sa fac?
Discuție Despre impozit
Buna ziua,
Doresc sa aflu in ce grila de impozitare se afla cod CAEN 3213(fabricarea imitatiilor de bijuterii si articole similare) ,daca imi fac un PFA.As dori sa aflu ce impozit trebuie sa platesc
Aceste bijuterii cum le pot vinde conform acestui cod?
Răspuns la discuția va rog sa ma lamuriti
in situatia de fata ce pot sa mai fac ?
asa cum am specificat in subiectul ,,va rog sa ma lamuriti ,, as dorii sa ma ajutati cu sfaturi concrete ,ce trebuie sa fac in aceasta situatie.
mentionez ca imobilul unde locuim acum e fost casa parinteasca a sotului dar care a fost daramata si reconstruita de noi de cand suntem casatoriti.
Care ar fi drepturile mele si ale fiicei minore.Dar drepturile celor doua fiice ale sotului?
Cum sa rezolv situatia legal?
Răspuns la discuția va rog sa ma lamuriti
Daca asa stau lucrurile ,cum pot sa rezolv aceasta problema?
Eu am mers pe incredere si bun simt,insa nu stiu daca e de ajuns pentru ca situatia nu este prea linistitoare.