avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate anonim1607

Activitate anonim1607

Răspuns la discuția Obligatii service auto
Este vorbadespre cutia de viteze, pentru care masina este imobilizata in service, nejustificat, de o luna. Masina nu este in garantie. Ma refeream la o masina pe care service-ul o poate pune la dispozitia clientului pe perioada cat dureaza reparatia. Exista multe reprezentante care fac acest lucru. Este o practica reletiv frecventa. Le impune vreun text de lege, sau este numai respect fata de clienti? O luna de zile fara masina este desdul de greu. Multumesc!
Buna seara,
Am o problema cu masina personala care este imobilizata in service (reprezentanta) pentru rezolvare de o luna. Exista vreo prevedere legala prin care unitatea respectiva este obligata, ca dupa o anumita perioada de imobilizare a masinii in service, sa asigure proprietarului o masina pana la finalizarea lucrarii si inchiderea comenzii?
Răspuns la discuția anvelope all season
In concluzie, trecand peste faptul ca anvelopele all season reprezinta un compromis si ca , bineinteles, sunt recomandate cele de iarna, acest compromis este acceptat de legislatia in vigoare? Pe scurt, la un control al politiei sau in cazul unui eventual eveniment in trafic cei cu anvelope all season pot suporta consecintele numai pentru faptul ca au recurs la acest compromis? Exista un articol in lege in care se stipuleaza ca sunt permise anvelopele all season? sau sunt permise numai pentru ca nu sunt interzise?
Va multumesc pentru timpul acordat!
Buna ziua!
Din OG 5/2011 reiese obligativitatea echiparii autovehiculelor in perioada 01.10-31.03 cu anvelope de iarna. Nu se spune nimic de cele all season. Intrebarea este: pneurile all season sunt acceptate de legislatie? In ce conditii?
Va multumesc!
Discuție Legea 329/2009
Buna ziua,
Lucrez in sector de stat (spital) si toata luna noiembrie am fost in concediu de odihna. La plata salariului aferent lunii noiembrie am constatat ca venitul meu a fost diminuat, invocandu-se L329/2009. Imi puteti spune, va rog, daca are vre-un temei legal aceasta diminuare avand in vedere faptul ca nu am lucrat nici macar o zi aceasta luna?
Va multumesc si va doresc o zi buna si SARBATORI FERICITE!
Buna ziua,sunt angajator,medic de familie aflat in contract cu Casa Nationala de Asigurari(persoana fizica autorizata).Am,angajat acum 5 ani o asistenta,care dupa stiinta mea nu este inscrisa in nici un sindicat.In data de 18 noiembrie 2009 a nascut,si,acum,imi solicita plata primei de nastere conform codului muncii art 51 lit c.
Am rugamintea sa imi scrieti:sunt obligata sa ii platesc aceasta prima de nastere?In baza carei legi?Se poate inscrie in sindicat fara sa ma anunte si pe mine?Daca sunt obligata sa ii platesc aceasta prima,care este termenul la care trebuie platita,si in valoare de cat ar trebui sa fie?.
Pe tot felul de forumuri sunt tot felul de pareri,m-am gandit sa scriu si la ITM,dar de acolo primesc raspuns ceva mai greu.Va multumesc,o zi buna.
Buna ziua,sunt angajator,medic de familie aflat in contract cu Casa Nationala de Asigurari(persoana fizica autorizata).Am,angajat acum 5 ani o asistenta,care dupa stiinta mea nu este inscrisa in nici un sindicat.In data de 18 noiembrie 2009 a nascut,si,acum,imi solicita plata primei de nastere conform codului muncii art 51 lit c.
Am rugamintea sa imi scrieti:sunt obligata sa ii platesc aceasta prima de nastere?In baza carei legi?Se poate inscrie in sindicat fara sa ma anunte si pe mine?Daca sunt obligata sa ii platesc aceasta prima,care este termenul la care trebuie platita,si in valoare de cat ar trebui sa fie?.
Pe tot felul de forumuri sunt tot felul de pareri,m-am gandit sa scriu si la ITM,dar de acolo primesc raspuns ceva mai greu.Va multumesc,o zi buna.
Buna ziua,sunt angajator,medic de familie aflat in contract cu Casa Nationala de Asigurari(persoana fizica autorizata).Am,angajat acum 5 ani o asistenta,care dupa stiinta mea nu este inscrisa in nici un sindicat.In data de 18 noiembrie 2009 a nascut,si,acum,imi solicita plata primei de nastere conform codului muncii art 51 lit c.
Am rugamintea sa imi scrieti:sunt obligata sa ii platesc aceasta prima de nastere?In baza carei legi?Se poate inscrie in sindicat fara sa ma anunte si pe mine?Daca sunt obligata sa ii platesc aceasta prima,care este termenul la care trebuie platita,si in valoare de cat ar trebui sa fie?.
Pe tot felul de forumuri sunt tot felul de pareri,m-am gandit sa scriu si la ITM,dar de acolo primesc raspuns ceva mai greu.Va multumesc,o zi buna.
Va multumesc foarte mult. Va doresc o zi buna.
Va multumesc pentru timpul acordat.Am fost la AJOFM,am incheiat conventia,merge dna contabila luna de luna cu tot ce ne-au solicitat,si de fiecare data platesc si salariul si darile la stat din veniturile cabinetului,nu am primit nici un leu de la AJOFM sau din alta parte.Sunt acum intr-o situatie dificila din punct de vedere financiar si banii acestia mi-ar fi de mare folos,fie chiar si ca si compensare cu impozitul anticipat pe 2009,dar nu stiu ce as putea face.