Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatie punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatie punct de lucru

imi cer actul constituiv al SC dar este cel din 2004, acum in 2007 inca nu l-am facut, iar in 2005 s-a schimbat actionariatul, trebuie sa depun si dovada schimbarii???
L-am gasit eu textul.... art. 204 Lg. 31/90 asa cum a fost modificat prin Lg. 441/2006:
„Art. 204. – (1) Actul constitutiv poate fi modificat prin
hotărârea adunării generale, adoptată în condiţiile legii, sau prin
hotărârea instanţei judecătoreşti, în condiţiile art. 223 alin. (3) şi art. 226
alin. (2).
(3) Dispoziţiile art. 17 alin. (1) se aplică şi în cazul schimbării
denumirii ori în cel al continuării societăţii cu răspundere limitată cu
asociat unic.
(4) După fiecare modificare a actului constitutiv,
administratorii, respectiv directoratul vor depune la registrul comerţului,
în termen de 15 zile, actul modificator şi textul complet al actului
constitutiv, actualizat cu toate modificările, care vor fi înregistrate în
temeiul hotărârii judecătorului delegat, cu excepţia situaţiilor stipulate la
art. 223 alin. (3) şi art. 226 alin. (2), atunci când înregistrarea va fi
efectuată pe baza hotărârii irevocabile de excludere sau retragere.
(5) Oficiul registrului comerţului va înainta din oficiu actul
modificator astfel înregistrat şi o notificare asupra depunerii textului
actualizat al actului constitutiv către Monitorul Oficial al României, spre
a fi publicate în Partea a IV-a, pe cheltuiala societăţii.
(6) Actul modificator al actului constitutiv al unei societăţi în
nume colectiv sau în comandită simplă, în formă autentică, se depune la
oficiul registrului comerţului, cu respectarea prevederilor alin. (4), şi se
menţionează în acest registru, fără a fi obligatorie publicarea lui în
Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
(7) În forma actualizată potrivit alin. (4), se pot omite numele
sau denumirea şi celelalte date de identificare a fondatorilor şi a primilor
membri ai organelor societăţii.”
nu s-au facut modificari la actul constitutiv in 2007, dar s-au facut anterior anului 2007, deci depun varianta noua a actului constitutiv?? eu cred ca da...voi ce mai ziceti?
nu e necesar pana nu se inregistreaza o noua modifivareB-)
inainte se aplica "altfel" de lege. nu ai pt ce sa schimbi ceva acum
parerea mea este ca trebuie sa depui actul constitutiv cu toate modificarile care s-au facut din 2004 incoace
legea spune ca trebuie depus "actul modificator şi textul complet al actului constitutiv, actualizat cu toate modificările"
plus ca nu inteleg cum poti sa depui varianta actului constitutiv doar cu modificarile efectuate dupa 01.01.07, in conditiile in care de la infiintare, poate au avut loc n modificari... sau sa depui doar actul constitutiv in varianta din 2004 si un act aditional din 2007 si atat ...