Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lipsa unui contract de comision
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lipsa unui contract de comision

Ce sanse am sa recuperez niste bani care mi se cuvin din incheierea unor contracte realizate ca angajat al unei companii. Intelegerea a fost sa primesc un comision de .... la fiecare contract incheiat. Mentionez ca am fost imputernicita de compania respectiva, ca angajat al ei, in cautarea, negocierea si semnarea contractelor. Intre mine si companie nu exista un contract de comision, dar nici un contract comercial. Acum ma aflu intr-un litigiu de munca si solicit acesti bani. Compania spune ca nu este un litigiu de munca si ca este un litigiu comercial. Am inscrisuri care dovedesc faptul ca aceasta companie imi datoreaza acesti bani.
Cum pot sa dovedesc ca este un litigiu de munca
Instanta mi-a solicitat sa-mi spun puctul de vedere pana la termenul urmator, adica de ce consider ca bani mi se cuvin ca angajat, atata timp cat in CIM nu este specificat faptul ca am drept si la comision.
Mentionez inca o data, intre mine si angajator nu exista decat CIM-ul, niciun alt contract.
Cum pot sa demonstrez ca este un litigiu de munca si ca acesti bani mi se cuvin ca urmare a contractelor aduse in firma?
Am obtinut aceste contracte fiind angajat al companiei respective.
Cine trebuia sa specifice in CIM ca primesc si comision?
Faptul ca detin inscrisuri, semnate si stampilate, prin care sunt comisionata fara sa existe un alt contract intre mine si angajator, nu dovedeste ca este un litigiu de munca?
I-a fost trimis angajatorului si un interogatoriu dar nu a binevoit sa raspunda la el.

Instanta mi-a solicitat sa-mi spun puctul de vedere pana la termenul urmator, adica de ce consider ca bani mi se cuvin ca angajat, atata timp cat in CIM nu este specificat faptul ca am drept si la comision.
Mentionez inca o data, intre mine si angajator nu exista decat CIM-ul, niciun alt contract.
Cum pot sa demonstrez ca este un litigiu de munca si ca acesti bani mi se cuvin ca urmare a contractelor aduse in firma?
Am obtinut aceste contracte fiind angajat al companiei respective.
Cine trebuia sa specifice in CIM ca primesc si comision?
Faptul ca detin inscrisuri, semnate si stampilate, prin care sunt comisionata fara sa existe un alt contract intre mine si angajator, nu dovedeste ca este un litigiu de munca?

La primul termen depui inscrisuril si faci dovada ca sunt drepturi salariale.
eventual, asa cum spuneam poti solicita proba cu interogatoriu si proba cu martori pt a demonstra ca sunt drepturi salariale.
In ceea ce priveste inscrierea in cim, culpa este comuna, orice intelegere trebuia trecuta in CIM:(
Aceste inscrisuri au fost depuse la primul termen, sunt la al 7-lea sau al 8-lea termen.
Cum poti sa fortezi un angajator sa treaca aceste lucruri, atata timp cat el se gandeste ca trebuie sa plateasca taxe?
Angajatorul nu s-a prezentat la niciun termen.
Este litigiu de munca?
Pot sa dovedesc acest lucru?
Are sanse angajatorul sa-l transforme intr-un litigiu comercial?
Daca e asa cum prezinti tu situatia e litigiu de munca, daca nu poate fi si comercial#-o
Da , poate fi considerat litigiu gomercial:((, daca nu faci dovada ca banii solicitati vi se cuvin in baza relatiilor de munca:((
nu poti forta angajatorul sa treaca in cim toate conditiile dar puteati incheia un act intre voi:O
Eu consider ca nu e greu sa demonstrezi ca e litigiu de munca;)