Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensatie conf. art.78 alin.1-2 din contractul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensatie conf. art.78 alin.1-2 din contractul colectiv la nivel national

Buna ziua,

Situatia sotiei mele este urmatoarea.....
La data de 17.02.2010 a terminat concediul de ingrijire copil si a mers la fostul loc de munca unde a fost instiintata de restrucrurarea postului conform art. 65 alin. 1(sper sa nu ma insel).
A primit preaviz platit de 20 de zile lucratoare si a depus astazi dosarul de somaj. Asadar, incepand cu 18.03.2010 este somer cu acte in regula.

Contractul colectiv de munca la nivel national spune la art. 78 urmatoarele:
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

Sotia mea (mai) beneficiaza de aceasta prevedere?Daca da, in ce conditii?

Multumesc anticipat.
sophia_sb a scris:

Buna ziua,
As vrea sa va intreb daca prevederile art. 78 din CCMUN pe anii 2007-2010 are aplicabilitate si in cazul disponibilizarii functionarilor publici.
Va multumesc

In practica m nu sunt aplicabile aceste dispozitii pentru disponibilizarile dins ectorul bugetar.
Cred ca, in prezent, sunt inca aplicabile prevederile OUG nr.98/1999 , in sectorul bugetar.