avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna Ziua,
Care este primul act de executare silita al unui executor judecatoresc?
O notificare prin care sunt puns in intarziere cu privire la plata unor sume de bani este considerat act de executare?
Daca debitul dvs. reprezinta unul ce a fost stabilit prin hotarare judecatoreasca, investita cu formula executorie, notificarea a fost facuta ca prim act, din dosarul executional. Urmeaza somatie, apoi executarea silita
Daca debitul este de alta natura, creditorul poate face noitficarea prin biroul executorului.
Nu ar trebui doar sa asteptati.
Ar trebui sa luati legatura cu credditorul
si sa discutati cu privire la debit, sumele datorate.
Nu ati pecizat daca debitorul are vreo hotarare juecatoreasca sau vreu
titlul executoriu prin care ii datorati sume de bani.
Daca nu exista asa ceva, aceasta notificare nu reprezinta
decat un act premergator executarii.
Multumesc.
Este adevarat ceea ce ati afirmat ca notificare vine ca sperietura si apoi armaghedonul
Prin urmare in momentul in care va venii somatia de plata de la executor curge termenul de 15 zile pentru a formula contestatie la executare?
Prin contestatia la executare se atacata una ct de executare.
Da, de la comunicarea somatiei curge termenulde 15 zile pentru
a formula contestatie la executare.
Nu e vorba de nici un armaghedon - contestatia
la executare se judeca conform prevederilor art.
399 s.urm C.pr.civ.
intrebare catre d-l avocat:poti fi executat silit daca nu exista un contract?

Alte discuții în legătură

Somatie mobiliara mirunanour mirunanour Daca am gasit la domiciliu in cutia postala o instiintare de la un BEJ-T.D.P din Pascani o instiintare ca in data de 05.04. s-a procedat la afisarea ... (vezi toată discuția)
Executor bancar andac andac Am facut o cerere de reesalonare a intregii sume,am primit raspuns telefonic sa depun 10% din suma ca sa se poata face reesalonarea,insa in ce conditii nu ... (vezi toată discuția)
Ajutor disperat pentru solutionarea unei executari RAISA76 RAISA76 Buna ziua! Am si eu o mare nelamurire si consider ca in cazul meu s-a facut un mare abuz. in anul 2006,am facut o descoperire de card in valoare de 1700,si ... (vezi toată discuția)