avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proces incredintare minor din concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proces incredintare minor din concubinaj

Buna ziua,

am o fetita de 6 ani, provenita dintr-o relatie de concubinaj care a durat 4 ani.
Fetita locuieste cu mine (mama ei) de 4 ani si jumatate (dintre care 3 ani in alta localitate decat cea a tatalui).
As vrea sa demarez proces de incredintare a minorului si as vrea sa stiu daca poate fi purtat in orasul meu de domiciliu (Ploiesti) sau in orasul de resedinta al tatalui (Bucuresti).
De asemenea, as vrea sa stiu care ar fi sansele tatalui sa obtina custodia, in conditiile in care eu am apart proprietate personala (2 camere), am un job bun, fetita este de 3 ani la o gradinita particulara si sunt casatorita. Tatal este si el casatorit, are inca un copil, apart ( 3 camere) si job bun.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ContSters79003 , utilizator 19:13, 10 Mai 2010

da, de incapatanarea tatalui ma tem si eu.
contribuie cu pensie alimentara, cu o suma pentru care ne-am inteles, deci departe de nine sa fie asta problema mea.
voiam sa stiu, exact prin prisma acestei sa-i zicem incapatanari, daca ar exista sanse sa i se incredinteze fetita.

Incapatanarea nu poate decat sa taraganeze procesul in defavoarea tuturor celor implicati dar nu constituie un motiv de incredintare catre tata.
Depinde mult de abordarea situatiei, de discutarea conditiilor inainte de a va prezenta in sala de judecata... cu mult tact si intelepciune se poate ajunge la un compromis benefic tuturor, in mod special copilului.
:luck:
daca isi dorea ca acest copil sa-i fie incredintat, facea ceva in astia 4 ani.
nu aveti de ce sa va faceti griji.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodia copilului Alexa.alexa Alexa.alexa Buna seara! Actualul meu sot are o fetita in varsta de 5 ani,mama copilului era casatorita la momentul nașteri,soțul meu nu cunoștea acest aspect la acel ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor catre bunici delme delme Un copil de 7 ani, rezultat dintr-un concubinaj, e in ingrijirea de facto a bunicilor din partea mamei, de la 3 ani, solutie agreata de ambii parinti pana ... (vezi toată discuția)
Drepturile mamei,minorul nefiind pe numele ei... elena76 elena76 Buna seara, Vin cu o rugaminte la d-voastra. Este vorba de sora mea, care are o fetita de 11 ani. Tatal nu a vrut,la nastere, sa recunosca copilul, cind ... (vezi toată discuția)