Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proces incredintare minor din concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proces incredintare minor din concubinaj

Buna ziua,

am o fetita de 6 ani, provenita dintr-o relatie de concubinaj care a durat 4 ani.
Fetita locuieste cu mine (mama ei) de 4 ani si jumatate (dintre care 3 ani in alta localitate decat cea a tatalui).
As vrea sa demarez proces de incredintare a minorului si as vrea sa stiu daca poate fi purtat in orasul meu de domiciliu (Ploiesti) sau in orasul de resedinta al tatalui (Bucuresti).
De asemenea, as vrea sa stiu care ar fi sansele tatalui sa obtina custodia, in conditiile in care eu am apart proprietate personala (2 camere), am un job bun, fetita este de 3 ani la o gradinita particulara si sunt casatorita. Tatal este si el casatorit, are inca un copil, apart ( 3 camere) si job bun.
Va multumesc anticipat.

da, de incapatanarea tatalui ma tem si eu.
contribuie cu pensie alimentara, cu o suma pentru care ne-am inteles, deci departe de nine sa fie asta problema mea.
voiam sa stiu, exact prin prisma acestei sa-i zicem incapatanari, daca ar exista sanse sa i se incredinteze fetita.

Incapatanarea nu poate decat sa taraganeze procesul in defavoarea tuturor celor implicati dar nu constituie un motiv de incredintare catre tata.
Depinde mult de abordarea situatiei, de discutarea conditiilor inainte de a va prezenta in sala de judecata... cu mult tact si intelepciune se poate ajunge la un compromis benefic tuturor, in mod special copilului.
:luck:
daca isi dorea ca acest copil sa-i fie incredintat, facea ceva in astia 4 ani.
nu aveti de ce sa va faceti griji.