Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... nemultumit valoare dauna totala auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

nemultumit valoare dauna totala auto

Am fost implicat intr-un accident rutier cu dauna totala pentru masina .
Valoare de reparatie service 17.000 lei , masina avand 10 ani valoarea ei depaseste valoarea de reparatie . Am fost la asigurator iar acesta da o despagubire in valoare de 9.318 lei + epava , incadrand autoturismul la satisfacator .
Date despre masina : Volvo S40 TD / 2000 pret catalog 19.900 euro / masina arata inainte de accident bine , fara rugina , fara defectiuni , interior bun , cauciucu bune si un kilometraj la bord de 174.000. De ce asiguratorul da mai putin de 15 % din valoarea de catalog a masinii ? Este corect calculul lui ?
Calculul valorii reale se face conform Ord.CSA nr.5/2010 anexa 3, pornind de la un rulaj mediu de 15000km/an pt. starea medie si adaugand la uzura, cate 0,5 procente pentru fiecare 1000 km efectiv efectuati in plus fata de rulajul mediu calculat.
In privinta despagubirii, tot 100% primiti in ambele cazuri:
1. la service 12.000 (valoarea reala) la care adaugati eventuala diferenta in plus;
2. fara reparatie, 75% din 12000 + valoarea epavei(max 25%) pe care o puteti valorifica.
Despagubirea calculata este corecta. Nu inteleg nedumerirea dv. legata de cat vi se ofera dv si cat s-ar da la service pt reparatie. Daca vi se repara masina cu suma de 12000 lei de ce nu o reparati? Dv vi se ofera mai putin pt ca va ramane epava pe care o puteti valorifica. Personal, eu nu inteleg ce va nemultumeste, poate puteti fi mai explicit.
Cum sa o repar daca sevice-ul cere pentru reparatie 17.000 lei , iar asigurarea da 12.000 ? Sa pun eu diferenta ? .....Am fost si am semnat cu asiguratorul , nu el este de vina . In final : valoare dauna 2200 euro + valoare epava 500 euro - manopera service si tractare auto 200 euro = 2.500 euro . Intrebare : ce masina cumpar eu la banii astia , sa fie din 2000 si sa aiba 173.000 km la bord , eventual sa scrie si Volvo pe ea ? Eu cred ca legislatia este gresita , 15.000 km/an este putin , ar trebui sa se tina cont si de starea masinii nu numai de kilometraj .
dima alexandru, utilizator
Epava a fost cumparata/vanduta cu 500?Cat despre lege, sunt multe nemultumiri si se pare ca se va solicita modificarea cat de curand.Efectul absolut sigur va fi majorarea tarifuluiRCA X-( si ridicarea nivelului sumelor maxime de despagubire =D>
Daca masina nu este trecute de 10 ani si nici de 100000 km cum se calculeaza?
Eu am fost lovit de o dacie si asiguratorul rca mia spus ca in cazul meu nu poate sa plateasca pe un golf 4 din 2001 cu 97000 km mai mult de 2300 de euro masina pe care eu am cumparat-o din germania cu 3800 de euro si la care am mai platit si drum(500e), taxa de mediu(400e),rar(200e), asigurari si alte chitante(100e). E normal asa ceva?