Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ajutor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ajutor

Buna ziua,

Conform HG 400/2003, poti solicita scutirea de la plata intretinerii daca persoana lipseste cel putin 15 zile calendaristice. Administratia refuza sa dea curs cererii deoarece sustin ei cele 15 zile trebuie sa fie consecutive, ei traduc calendaristice prin consecutive. Ce este de facut ?:((
sanicol, utilizator
In lege nu scrie ca cele 15 zile trebuie sa fie consecutive. Daca s-a stabilit in adunarea generala ca cele 15 zile trebuie sa fie consecutive, asa va fi, conf. art. 17 lit. r) din HG 1588/2007.

"r) stabileste cotele de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul in cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar, minimum 15 zile pe luna; stabileste perioada pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita in scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna, conform hotararii adunarii generale; "
Dumneavoastra faceti cererea de scadere a persoanelor trecute in plus, de la intretinere, si presedintele trebuie sa va raspunda in termende 5 zile.
Daca raspunsul nu va convine va adresati primariei si/ sau instantei .
Mesajul initial al acestui topic a fost postat...in iunie 2007 :)
Cu siguranta sfaturile din mesajele formulate recent vor fi de folos altcuiva :D
Esti sigura ca si-a rezolvat problema de atunci si pana in prezent? :)):)):))
Nu pot sa stiu daca si-o fi rezolvat problema, dar nici nu cred a asteptat raspunsurile noastre mai bine de jumatate de an.... :)