Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 118 - 25% reducere tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 118 - 25% reducere tichete de masa

Cine ma poate lamuri si pe mine??? In Legea 118/2010 la Art. 1 scrie asa:
"(1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%

Noi suntem institutie publica,integral finantata din fonduri proprii (spital) si in categoria drepturilor salariale, intra si tichetele de masa. Prin urmare, incepand de la 1 iulie, se reduce cu 25% si valoarea tichetelor de masa? (asta pe langa impozitarea lor 16%). Exista Ordinul 1933/2010, care nu spune nimic in legatura cu asta. Stie cineva cum sta situatia?

Si alta intrebare: Are cineva cunostina de norme de aplicare pt impozitarea tichetelor de masa?
Multumesc!
Multumesc inca o data! De fapt aici e cheia. Intr-adevar acum mi s-a luat valul de pe ochi. :D
Dar tot nu inteleg de ce nu pot fi legile astea clare. Cum naiba are America o constitutie de 300 de ani, iar noi traim in toata jungla asta legislativa atat de dinamica.. e un mister..

Oricum, merci mult!
O seara placuta!