Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru o trecere fictiva pe culoarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru o trecere fictiva pe culoarea rosu a semaforului

Buna seara,

In dimineata aceasta, in jurul orei 5:00 a.m, veneam dinspre Piata Arcul de Triumf spre Piata Victoriei, pe blvd. Kiseleff. La una din inersectii, blvd. Kisseleff era inchis, fara nici un fel de avertisment inainte de "barajul" din plastic. ( am inteles ca se tin diverse activitati in weekend in zona respectiva ).
Am trecut o data cu mai multe masini, am oprit in intersectie, pentru o secunda sa vad in ce parte pot sa o iau.: stanga sau dreapta, la fel ca si ceilalti participanti la trafic. Mentionez ca am intrat in intersectie la culoarea VERDE a semaforului. Am virat stanga si m-a oprit politia. Nu mi-au spus pe ce motiv decat dupa ce le-am aratat toate actele. Mi-au spus ca am trecut pe rosu. Mi-au spus sa semnez procesul verbal, le-am spus ca am de obiectat ( imi aduceam aminte ca era un camp de obiectii in acel proces verbal ), au spus ca nu este posibil. Au oprit apoi o alta masina taxi sa semneze procesul verbal, ca martor ( nu am inteles insa martor la ce, politistul nu a vrut sa-mi spuna prea multe).
Situatia era clara din tonul cu care au vorbit etc., insa nu le-am oferit nici un ban.

Nu am avut nici un martor, eram singur in masina.
Un prieten avocat, mi-a spus ca trebuie sa merg la judecatoria sectorului respectiv ( sectorul 1) sa depun o cerere in care sa contest Procesul Verbal, urmand apoi sa mi se dea un certificat de grefa cu care sa merg sa ridic permisul pe durata evaluarii cererii. Nu stia insa mai multe detalii.

Va rog sa-mi spuneti :
-La ce judecatorie trebuie sa merg
-Ce documente sunt necesare.
- daca am nevoie de un avocat.
- daca exista posibilitatea sa mi se dea dreptate. ( in conditiile in care nu vreau sa mint cu nimic:) nu vreau sa fiu genul domnului politist ).
-daca considerati ca nu are sens sa depun contestatia, ce pot sa fac pentru a reclama agentul respectiv. ( ma gandesc ca daca primeste mai multe reclamatii va fi sanctionat si dumnealui ).
- nu am primit procesul verbal. Pot contesta fara el ? Am doar dovada pentru 15 zile.
- orice considerati ca este necesar sa stiu.

Mentionez ca am doar 21 de ani, si in general ma varsta asta nu prea te baga nimeni in seama :) .

Va multumesc mult,
Dan
dandinu, utilizator
toreflo a scris:

Salutare!

Ce ai mai facut pana la urma?
eu astazi am primit prin posta procesul verbal, si am de gand sa fac dosarul si sa il depun maine! ai idee cum au programul? si daca e aglomerat?

multumesc frumos!

Salut,
Eu am depus astazi dosarul. Cozile sunt imense. Programul e doar Marti si Joi intre 10-13. Am fost saptaman trecuta joi, insa nu am apucat sa intru. Azi am fost de la 8:45 acolo si am fost a doua persoana. Cand am plecat erau cam 40 de persoane la coada. Merge foarte greu.
Trebuie sa merg joi sa ridic certificatul de grefa.

Iti trebuie :
Cererea in 2 exemplare.
Procesul verbal in original si copie xerox
Copie buletin ( 2 exemplare )
Taxa de timbru judiciar (de 1 leu )
Timbru judiciar ( se iau de la Posta)
Dovada in 2 exemplare.
Cerere pentru certificat de grefa ( eu am luat-o de la xeroxul lor, dar o gasesti si pe net ).
Te sfatuiesc sa fi joi pe la 9:00 acolo.
Sa-mi zici ce ai facut.
mda..tocmai mi-am dat seama ca am uitat exemplarul meu la ei pe masa.
dandinu a scris:

mda..tocmai mi-am dat seama ca am uitat exemplarul meu la ei pe masa.

:( imi pare rau...

iti multumesc mult pentru informatii.
eu ma gandeam la un moment dat sa facem cate o copie reciproca a dosarelor si sa le aducem fiecare la proces. ma rog, era doar o idee...

Sa inteleg ca dureaza 2 zile sa iti dea certificatul de grefa?
Inseamna ca eu daca depun dosarul joi, trebuie sa iau certificatul luni? ca faza e ca duminica e ultima zi cand pot circula cu dovada.

MUltumesc mult inca o data!

toreflo a scris:

dandinu a scris:

mda..tocmai mi-am dat seama ca am uitat exemplarul meu la ei pe masa.

:( imi pare rau...

iti multumesc mult pentru informatii.
eu ma gandeam la un moment dat sa facem cate o copie reciproca a dosarelor si sa le aducem fiecare la proces. ma rog, era doar o idee...

Sa inteleg ca dureaza 2 zile sa iti dea certificatul de grefa?
Inseamna ca eu daca depun dosarul joi, trebuie sa iau certificatul luni? ca faza e ca duminica e ultima zi cand pot circula cu dovada.

MUltumesc mult inca o data!

Da, si la mine tot duminica. Nu sunt sigur daca aveau program luni la eliberarea certificatelor de grefa, din cate imi amintesc era numai Joi sau Joi si Marti. Cred ca ramane sa il iei marti, nu sunt sigur.
are cineva idee daca imi trebuie mai departe exemplarul meu al dosarului ? Nu stiu cum l-am uitat, era aglomerat m-a grabit si l-am lasat pe birou.