Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura catre primarie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura catre primarie

Buna ziua! Am emis astazi o factura catre o primarie. Banii mi-i vireaza pana miercurea viitoare( 28.07). Eu marfa o livrez in termen de10 zile ( 8.08) dupa ce primesc banii. Marfa momentan nu o am in stoc, si o primesc in ziua in care o livrez catre primarie. Atunci voi emite si avizul de insotire. Factura de la furnizorul meu va fi emisa cu data 8.08, data la care voi livra eu marfa. Vreau sa stiu daca este legal ceea ce am facut? Va multumesc!
ce fel de firma aveti ? platitor de tva lunar ? trimestrial ?
~~~
later edit : cu inca o veste proasta din pacate : cf art 155 cf pe factura se trece si data livrarii marfii
Magda Staicu, Consultant fiscal
platitor de tva trimestrial. data livrarii unde sa o trec pe factura? multumesc
data livrarii se trece undeva sub denumirea marfurilor; nu este rubrica anume dar este o cerinta a art 155 - continutul obligatoriu al facturii
Ati putea "forta" inregistrarile in sensul ca factura emisa acum sa o inregistrati pe avansuri , cu tva colectat corespunzator , iar in august sa stornati inregistrarea sumei din contul de avansuri in contul de venituri din vanzare de marfa , concomitent cu descarcarea gestiunii .
Dpdv fiscal - nu sunt implicatii, scadenta tva este la 25.10 si pana atunci se va regla situatia; scadenta imp pe profit este tot atunci , si se va corela contul de vanzare cu contul de ch. cu marfa
Doar pe legea contabilitatii ar fi un risc, datorita utilizarii unui cont de avans in locul unui cont de venituri acum, la iulie.
Sunt curioasa clientul dvs cum face inregistrarile ... dar , ce sa mai vorbim ...
cory768 a scris:

[...] nu aveti voie sa vindeti ceva ce nu aveti. [...]

Dacă prin contract sunt stipulate anumite termene (aşa cum a fost descrisă situaţia) cred că se poate factura fără să fie marfa în stoc, cu specificarea datei la care va fi livrată marfa. Dacă exista vreo reglementare în acest sens spuneti-ne care este aceasta; în fond, acesta e rolul acestui forum: să ne ajutăm si, totodată, să ne completăm cunoştinţele.

Transpunerea în contabilitate a fost foarte bine facută (cum o face mereu) de Magda Staicu.
Daca voi livra marfa pana pe 31 07, ar mai fi vreo problema pt mine sau pt primarie? Voi completa alt contract vanzare cumparare si voi specifica ca plata se va face pana la 31. 07 si marfa va fi livrata tot pana la 31. 07.