Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plecat cu copilul din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plecat cu copilul din tara

Buna ziua.
An urma hotararii judecatorest definitive si irevocabile am putut sa plec cu copilul an UK fara acordul tatalui. Nu am avem nici un program de vizita stabilit, l am pus an tema ca am decis sa ne stabilim aici ansa nu vrea sa accepte, i am ca vrea sa vina sa al viziteze cand doreste ansa el nu vrea decat sa ma antorc an tara cu copilul, eu nu pot sa ma antorc an Romania cu copilul de teama sa nu mil ea. Desi am niste acte cu care pot dovedi ca ,copilul ami este ancredintat mie nu ma pot risca sa vin an tara sa ai dau copilul sa al vada pentru ca anainte de plecarea mea am avut o altercatie cu fostul sot ca nu vroia sa ami dea baiatul anapoi si a trebuit sa implic politia, dar politia nu sa bagat... deaceea eu nu pot sa ma mai risc deaceea iam propus lui sa vina sa al vada.. A anceput cu amenintari ca se va omora ca el nu poate sa stea fara copil. ce ma sfatuiti sa fac? eu sant obligata prin lege sa ma duc cu , copilul an tara sa asi vada tatal daca nu avem un program de vizita stabilit?
=D> va multumesc din suflet
Insa tatalui i poate fi imputata fapta de nerespectare a masurilor privind incredintarea copilului minor daca incearca sa ia copilul unde se afla, fara acordul mamei.
;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Am anteles... si daca el reuseste sa ami ia copilul fara acordul meu eu unde ma pot adresa fiind an UK? sant nevoita sa merg an tara sa deschid un alt proces? Si ce o sa fac pana legea asi spune cuvantul? dupa cum stim dureaza destul de mult pana se clarifica situatia. Daca el o sa ami ia copilul eu nu pot sa al mai iau anapoi chiar si cu executor, sant convinsa ca o sa faca tot posibilul... MULTUMESC
=D>
Mai bine sa nu ajungeti in situatia aceea.
Sa il viziteze sub supravegherea dvs. ( sau deloc deocamdata).
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri