Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum e mai bine ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum e mai bine ?

Prietena mea a primit acasa o "citatie" care ii cere sa declare cine a condus autoturismul ei pe raza judetului Ploiesti in ziua X (ea nu are carnet de conducere iar masina este proprietatea ei) intrucat autoturismul a depasit viteza legala si are la dispozitie 5 zile.

Eu am condus autoturismul si nu am mers deloc cu viteza mica. In "citatie" nu este mentionat ce viteza aveam.
Eu am riscul sa raman fara permis sau puncte multe de penalizare plus amenda.

Intrebarea mea este: ce se intampla daca prietena mea nu declara cine a condus autoturismul ?
In nici un caz nu ma gandeam la faptul ca ea sa recunoasca ca a fost la volan.
Ma gandeam la posibilitatea de a declara ceva de genul: la volan era o persoana careia voia sa ii vanda masina si iesise la un test drive :"> sau o poveste asemanatoare ... si consecintza acestui fapt sa fie doar o amenda administrativa mica.

Cautam o solutie de mijloc.
Ca ar fi fost la volan...un potential client...ce sa zic....din pacate nu prea cred , ca o sa inghita o astfel de minciuna...nenea politai....
Dar daca va tine sa fiti tari pana in panzele albe...de ce nu....dar trebuie bine gandita....
Nu de alta.....ca ar fi posibil sa va cheme la politie pt declarati.....va vor fi puse nenumarate intrebari.... va vor cere numele personei... diverse informatii...si trebuie date raspunsuri clare...care sa conduca fara dubiu, ca la volan nu fost prietena la ci intr-adevar altcineva....
Sincer...nu stiu.. unii politisti chiar stiu sa puna intrebari celor interogati...
Sincer nu stiu o solutie clara...si fara pericol pt voi.....prin care prietena sa scape doar cu amenda
Ma gandeam, la un moment dat, sa faci o plangere la politie...cum ca masina a fost furata....:P * lasati masina undeva la marginea orasului
Dar iarasi foarte mare grija.....c
Nu e bine... nu vreau sa sar din lac in put.
Daca nu exista nimic legal de care sa ma leg, atunci merg pe varianta ca ea sa declare adevarul si sper ca acel proces verbal o sa poata fi contestat.

:(
Daca politia nu ar fi avut o proba clara si fara dubiu...poza masinii...si viteza cu care rula pe drumul public...ar fi fost alta situatia
Acum prietena trebuie sa te indice pe tine...ca find soferul...procesul verbal va veni pe numele tau... ma gandesc ca asta inseamna a spune adevarul
Poti contesta procesul verbal...motiv...ca radarul nu este omologat.....Exista Norma de metrologie din 23.11.2005 publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1102 bis din 07.12.2005, unde se explica modalitatea de functionare a radarelor in Romania.
Radarele trebuie sa fie omologate...verificate...altfel pozele nu constituie o proba..... Poti sa vezi ce zice norma atacata...pt ca mai sunt enumerate si alte situatii in care pozele facute de radar nu pot constitui probe...
Bafta