Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum e mai bine ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum e mai bine ?

Prietena mea a primit acasa o "citatie" care ii cere sa declare cine a condus autoturismul ei pe raza judetului Ploiesti in ziua X (ea nu are carnet de conducere iar masina este proprietatea ei) intrucat autoturismul a depasit viteza legala si are la dispozitie 5 zile.

Eu am condus autoturismul si nu am mers deloc cu viteza mica. In "citatie" nu este mentionat ce viteza aveam.
Eu am riscul sa raman fara permis sau puncte multe de penalizare plus amenda.

Intrebarea mea este: ce se intampla daca prietena mea nu declara cine a condus autoturismul ?
Multumesc pentru ajutor.
Si eu sunt curios ce o sa iasa ...
E de bine :)
Prietena mea a declarat ca eu conduceam autoturismul, a trimis scrisoare recomandata cu formularul completat la sediul politiei ... si la 1 saptamana m-am trezit cu procesul verbal.
Nu prea pot sa il contest... e solid din toate punctele de vedere... (e scos la imprimanta... presupun ca e ceva automat)... are si seria pozei in care sunt surprins de camera...

Oricum platesc amenda. Mai am 1 zi la dispozitzie. Amenda e mai mica decat ma asteptam...
Rasuflu ushurat.
Multumesc la toti care mi-au dat idei.