Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociatia de locatari mi-a refuzat avizul pt sediu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociatia de locatari mi-a refuzat avizul pt sediu social...

Buna ziua. Revin cu o problema, chiar daca am mai discutat-o in topicul "Datorii la asociatia de proprietari !! Acord sediu valabil?". Nu mai repet problemele inserate acolo, ci doar va comunic "rezolutia": Asociatia de locatari (presedintele acesteia) a refuzat sa-mi semneze avizul pentru infiintarea unui sediu social intr-un apartament. Pe scurt: proprietarii apartamentului au datorii consistente catre asociatie, iar eu (avand adresa din buletin la adresa apartamentului, dar nu si domiciliul in fapt ) am facut cu ei contract de comodat. Asociatia mi-a refuzat avizul, pe motiv ca exista datorii, cu toate ca la aceasta adresa nu va fi spatiu comercial, ci doar sediu social... Prin urmare, le-am solicitat in scris motivele pt care mi-au refuzat avizul. Acum, va intreb: Chiar exista o baza legala pentru acest lucru? Pot sa refuze acordarea avizului pe motivul ca exista datorii la proprietari? Ce pot face eu in aceasta situatie? Va multumesc !
Procedura pentru a elibera administratorul avizul favorabil: se stabileste sedinta cu membrii asociatiei, pe ordinea de zi una din teme fiind acordul membrilor asociatiei pentru sediu firma. La sedinta se aduce la cunostinta membrilor acest punct si se suypune la vot. Daca 50%+1 din membri voteaza favorabil, avizul va fi favorabil ...
Adrian Copil, Consilier juridic
ATUNCI ASA STA SITUATIA...LA TULCEA

la Alba...azi am depus ...personal....actele pt infiintarea unei societati...si nu am avut nevoie de nici un acord.... nici al asociatiei...nici al vecinilor

Astfel de acorduri...se cer recent.... si inca nu este o chestie unitara pe tara

este foarte probabil sa se mentina..sau sa se renunte la aceste acorduri...pe viiitor..,,
Sunt convinsa ca vor fi cu siguranta probleme....asa cum a fost in cazul tau..sau refuzuri din partea unor vecini

mda... Multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns la intrebari si nelamuriri. Situatia mea pare rezolvata in prima faza. Am discutat cu o alta persoana apropiata mie, care are un spatiu foarte mare, cu mai multe incaperi de birouri. Este pe persoana fizica, dar inregistrat ca spatiu de birouri si pot face contract de comodat pe o incapere. Probleme din partea asociatiei de locatari nu exista, iar vecini nici atat. :) Sper sa se rezolve cat mai repede si sa ma vad si eu patron :).
Toate cele bune tuturor !

ATUNCI ASA STA SITUATIA...LA TULCEA

la Alba...azi am depus ...personal....actele pt infiintarea unei societati...si nu am avut nevoie de nici un acord.... nici al asociatiei...nici al vecinilor

Astfel de acorduri...se cer recent.... si inca nu este o chestie unitara pe tara

este foarte probabil sa se mentina..sau sa se renunte la aceste acorduri...pe viiitor..,,
Sunt convinsa ca vor fi cu siguranta probleme....asa cum a fost in cazul tau..sau refuzuri din partea unor vecini

Vezi tu, situatia asta este peste tot in tara, inclusiv in Alba. Am mai explicat chestia dar probabil nu am fost explicit. Acolo unde ai depus tu actele si nu ai depus acordul vecinilor a fost posibila aceasta situatie pentru faptul ca ai declarat pe proprie raspundere ca detii acest acord. Poate nici nu ai sesizat cand ai facut aceasta declaratie deoarece este un partatel care se bifeaza, nu scrii efectiv ... Verifica cererea daca nu are aceasta bifa pusa ...
pe ce formular apare aceasta bifa? am cautat pe site-ul onrc in formulare si nu am remarcat nicio casuta in acest sens.