avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 238 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de vechime

Am o vechime de 20 de ani, la data de 08 august a acestui an.
Am depus cerere pentru majorarea procentului de vechime de la 20 la 25% incepind cu data de 01.09.2007, de la biroul de resurse umane mi-au dat raspuns ca nu am acest drept, datorita faptului ca in acesti 20 de ani am fost 2 ani in somaj. Precizez ca nu am nicio zi intrerupere pe cartea de munca.
Intrebarea este : in ce lege este prevazut ca nu as avea acest drept, stiind ca somajul este considerat vechime in munca conform Legii 19/2000, Legea 1/1991, Legea 76/2002
Cel mai recent răspuns: tana , utilizator 22:17, 23 Septembrie 2007
Concediul pt. crestere copil se ia in calcul la stabilirea vechimii in munca;)
Legea 7/2007 , art.I pct.12, adauga pct.7 la alin.18 din OUG 148/2005 : "perioada concediului pt cresterea copilului pana la 2 ani [..] constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerea la o noua trepta de vechime/sporul de vechime sebastian. sebastian. Doresc sa stiu daca satisfacerea stagiului militar este socotit ca vechime pentru trecerea la o alta treapta de vechime,dar perioada de somaj care a fost ... (vezi toată discuția)
Ccc reprezinta stagiu de cotizare pt calcularea indemnizatiei de somaj? daniela preda daniela preda sunt un nou utilizator al forumului, sunt intr-o situatie delicata.Am fost concediata la inceputul lunii iulie in baza art.65 alin 1 din CM si conform ... (vezi toată discuția)
Stagiu militar- vechime in munca pt spor de vechime cocuta1973 cocuta1973 Am si eu un salariat care si-a satistacut stagiul militar in 1990. Perioada de stagiu militar reprezinta vechime in munca pt sporul de vechime sau nu? Eu ar ... (vezi toată discuția)