avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test de paternitate?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test de paternitate?

buna ziua,divortul s-a consumat in urma cu un an in urma introducerii actelor de divort de catre mine,copilul de 6 ani ramanand la mama cu acordul meu,la momentul acela nu aveam de gand sa cer test de paternitate dar in urma unor aluzii aruncate de fosta mea sotie ma gandesc serios sa fac acest lucru,va rog sa ma sfatuiti in aceasta privinta ce pasi trebuie sa urmez si daca se poate sa stiu cat ma costa acest test sau cine il plateste?daca se dovedeste ca am dreptate in banuielile mele ca nu as fii tatal biologic al copilului ce se intampla,pot cere copilul pana la urma in grija mea si eventuale daune morale?si ce sanse am?au mai fost cazuri asemanatoare de barbati inselati?va multumesc anticipat.
in situatia in care reusiti sa dovediti in instanta, pe calea unei actiuni in tagada paternitatii, ca nu d-voastra sunteti tatal biologic al copilului, puteti apoi solicita si restituirea pensiei de intretinere achitata pana la acel moment; nu cred ca vi se va incredinta d-voastra copilul, atata timp cat nu sunteti tatal acestuia, (hotarare judecatoreasca definita si irevocabila ) , iar mama il doreste; in ceea ce priveste bunurile sotiei, incercati cu o notificare prin executor judecatoresc.
CONSULTATI UN AVOCAT !
Pentru înlaturarea paternitatii minorului din casatorie, ati fi avut la îndemâna actiunea în tagada a paternitatii prevazuta de art. 54 codul familiei, pe care o puteati exercita în termen de 3 ani de la nasterea minorului.
O actiune în contestarea recunoasterii de paternitate(prevazuta de art. 58 codul familiei) este admisibila numai în cazul recunoasterii unui copil din afara casatoriei.
In aceste conditii , personal, nu vad cum mai puteti repara ceva din moment ce tagaduirea paternitatii nu mai este posibila deoarece s-a prescris , iar o actiune in contestarea recunoasterii de paternitate ar fi inadmisibila deoarece nu ati recunoscut copilulu, ci ati devenit tatal acestuia in vcirtutea unei prezumtii legale de paternitate.
Conform art 53. din Codul familiei, copilul nascut in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei.
ce sa inteleg din raspunsurile dumneavoastra?care are dreptate?si ma scuzati dar noi nu avem cunostiintele dv. in materie,habar nu aveam de art.54 din codul familiei si cu atat mai putin ce continea el,si tocmai asta este,asta vreau sa arat ca fosta mea nevasta cred ca stia foarte bine ce face pentru ca problemele in casnicia noastra au aparut cam dupa trei ani de convituire pasnica si frumoasa dupa care a inceput sa-si arate adevarata fata,cam de atunci a inceput sa-mi spuna aluziv ca sar putea sa nu fiu tatal copilului dart eu nu am luat in seama ce spunea ea,chiar daca uneori iam pus intrebari pe aceasta tema a evitat sa-mi spuna ceva clar luind totul in gluma ,deci am fost mintit cred ei cu buna stiinta,mentionez ca la data nasterii copilului eram casatoriti legal de un an si jumatate eu declarind copilul de buna voie la starea civila ca fiind al meu pentru ca la momentul acela nu aveam nici o banuiala ca nu ar fii copilul meu. deci chiar nu se poate face nimic in sensul asta?e adevarat ce am citit in raspunsurile pe care le-am primit ca pot cere returnarea pensiei alimentare platite pana la acea data daca se dovedeste ca nu sant tatal copilului?apropo deci mai precizez inca odata eu am recunoscut copilul ca fiind al meu inca de la nastere neavind la acea data motive sa cerd altceva,deci nu am devenit tatal copilului cum spuneati doar pentru ca eram insurat cu mama copilului. astept cu nerabdare si cu mult interes raspunsurile dumneavoastra,va multumesc inca odata anticipat. oricine care are un raspuns la problemele pe care le-am etalat e invitat sa-si spuna parerea,o seara buna tuturor.
Sa intelegeti mai clar, fiind casatorit cu mama copillului la momentul nasterii acestuia, nu ati fi avut optiiunea nedeclararii sau nerecunoasterii copilului, atunci, la acel moment, datorita acelei prezumtii legale de paternitate , respectiv ca, sotul mamei este tatal copilului.
Aceasta prezumtie ati fi putut sa incercati sa o rasturnati pe calea unei actiuni in tagada paternitatii, actiune ce ar fi putut fi introdusa de dvs. in termen de 3 ani de la data nasterii minorului.
prin scurgerea acestui termen in care nu ati tagaduit paternitatea, dreptul dvs. de a mai cere acest lucru s-a prescris.
Nu vad ca posibila vreo actiune prin care copilul sa-si piarda filiatia fata de dvs. ca tata, fiind un copi; nascut in timpul casatoriei, paternitatea nu a fost tagaduita.
Daca mama copilului isi va da acordul pentru a efectua un test ADN, , pentru linistea dvs...ar fi ok.
Insa, poate si alte pareri va vor fi de mai mare folos.




va mulumesc frumos pentru raspuns,cum ati spus si dumneavoastra astept si alte pareri si sfaturi care sa ma ajute si sa ma indrume in ceea ce am de facut,astept cu interes si alte comentarii, de asemenea as vrea sa stiu daca au mai existat cazuri asemanatoare si cu ce urmari in desfasurarea lor.As dori sa mai intreb ceva, daca eu fac dovada ca nu pot avea copii cum se pune problema in acest sens?cum as putea fii tata?eu mi-am dat acordul la momentul acela sa fiu tata copilului ce se nascuse in imprejurarile si in contextul de atunci in care eram o familie,fosta mea sotie in cazul asta nu dovedeste clar ca asta ia fost intentia inca de la inceput ?sa se foloseasca de mine pentru a o ajuta sa-si creasca copilul ,tacind trei ani de zile si nespunand nimic tocmai fiind in cunostiinta de cauza cu prevederile art.54 din codul familiei,asta nu inseamna inselatorie?unde traim oameni buni?de ce asemenea persoane sunt lasate sa infaptuiasca asemenea fapte distrugand familiile inca de la inceputul formarii lor ticluind cu premeditare dezbinarea casniciilor in folosul bunurilor materiale si banesti si de fapt necontand cu adevarat pentru aceste persoane copilasii care cad la mijloc fara voia lor,acestia sunt supusi unor traume destul de severe care pot destermina pe mai departe formarea lor ca oameni luind ca exemplu normal ceea ce ei au vazut si vad in continuare la mama lor si considerand ca urmeaza niste exemple bune, ma abtin de a mai continua,cred ca dumneavoastra cunoasteti cred si alte cazuri mult mai grave poate decat al meu. deci astept comentariile si parerile a cat mai multor dintre dumneavoastra cu nerabdare si cu un foarte mare interes sperand sa puteti sa-mi faceti lumina in cazul meu,va multumesc anticipat la toti cei care veti citi si analiza comentariul si nu va veti sfii sa-mi dati un raspuns competent,o seara buna va doresc.

Alte discuții în legătură

Tagada paternitate loredana24 loredana24 buna seara. Va solicit ajutorul in urmatoarea problema. O doamna se casatoreste cu un domn x in 2003, iar dupa cateva luni se despart in fapt. doamna isi ... (vezi toată discuția)
Tagada paternitatii 2012 rfene rfene Buna ziua! Va rog sa ma \\"luminati\\" un pic in urmatoarea speta: copil nascut in timpul casatoriei, la 23.08.2005; divort intre mine si sotie, la ... (vezi toată discuția)
Tagada paternitatii (multumim anticipat) tavipanciu tavipanciu buna seara.avem si noi o problema.dupa cum spune titlul , avem un copil (nascut in timpul casatoriei sotiei) si nu stim exact cum sa procedam pas-cu-pas pentru ... (vezi toată discuția)