avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... A aparut FORMULARUL DECLARATIA DE SOMAJ
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

A aparut FORMULARUL DECLARATIA DE SOMAJ

Astazi pe site-ul AVOCATNET am citit stirea si am descarcat formularul:
"DECLARATIE privind asigurarea in sistemul asigurarilor pentru somaj a persoanelor fizice care realizaeaza venituri de natura profesional..."
Eu ca o persoana disciplinata fiscal:
- am salvat si listat formularul in vederea depunerii acestuia la ALOFM Sector 2 ;
- dau telefon la nr.021/3132446 la sediul ALOFM sector 2, le spun ca a aparut pe site-ul AMOFM formularul cu pricina ca vreau sa vin luni dimineata in data de 16 august 2010 sa-l depun, mi se spune : " Nu avem nici o dispozitie in acest sens de a primi noile DECLARATII chiar daca au aparut pe site, sunati la AMOFM la nr. 316.81.42 ";
- sun la AMOFM la 316.81.42 imi raspunde un domn care imi spune: "A aprut Declaratia pntru asigurarea de somaj a persoanelor fizice care realizeaza venituri de natura profesionala", ii spun: "Ma intrebati pe mine sau imi comunicati ca a aparut DECLARATIA?", imi raspunde :"VA intreb pentru ca eu nu stiu nimic !";
- in sfarsit ii explic acelui domn de la AMOFM despre ce e vorba , iardansul imi spune, noi nu stim nimic probabil ca saptamana viitoare vom primi instructiuni sunati la ANOFM, tel 021/303.98.39 ";
- nu am mai sunat la ANOFM pentru ca mi se pare ca suntem intr-o situatie care depaseste literatura lui Caragiale, Urmuz, Kafka sau Orwell !

Ce ma sfatuiti sa fac ?
- sa emigrez,
- sa fac o revolutie,
- sa intru in politica,
- sa ma sinucid,
sau sa ma angajez la ALOFM sau AMOFM sau ANOFM pentru a-i chinui si eu pe altii ?
Cel mai recent răspuns: Cayenne , utilizator 05:44, 24 August 2010
Aveti dreptate, dle KillerPFA :
- preluand stirea din zbor am fost superficial in ceea ce priveste verificarea faptului ca DECLARATIA s-a publicat sau nu in Monitorul oficial;
- in calitatea mea de consultant fiscal ar fi trebuit sa fac aceasta minima verificare. Errare humanum est !.

Va rog sa acceptati scuzele mele !

In speranta ca nu ma veti "executa" va multumesc pentru observatii !

Alexandru Suteu - consultant fiscal.
Buna ziua!
Cum vor completa cele doua declaratii PFA-urile cu norma de venit? Mie nu mi-e deloc clar acest lucru din simpla vizualizare a declaratiilor... Multumesc!
@suteual:

Daca si institutiile statului ar avea aceeasi atitudine ca dvs. cand sunt prinse in off-side atunci altfel ar arata tara in care traim.

Va "iert" de data aceasta ( :) ) si asteptam opiniile dvs. avizate legate de acest subiect si nu numai.
suteual a scris:

[...] mi se pare ca suntem intr-o situatie care depaseste literatura lui Caragiale, Urmuz, Kafka sau Orwell !

Ce ma sfatuiti sa fac ?
- sa emigrez,
- sa fac o revolutie,
- sa intru in politica,
- sa ma sinucid,
sau sa ma angajez la ALOFM sau AMOFM sau ANOFM pentru a-i chinui si eu pe altii ?


Cea mai buna meserie este cea de parlamentar. Intrati in politica siii .... vedeti ce se intampla. =D>:thumbup:
Repet si eu o intrebare anterioara, PFA-urile cu norma fixa cum trebuie sa completeze declaratiile, la ce venit?
Ultima modificare: Duminică, 15 August 2010
Bravos, utilizator

Alte discuții în legătură

Modificari pfa norma de venit mihai_cu mihai_cu Buna ziua, Eu sunt PFA la norma de venit din februarie si muncesc in strainatate! Cum sunt departe de toata nebuneala asta de pe la noi, nu am urmarit exact ... (vezi toată discuția)
Fara venit realizat in iulie, dar pfa cu norma de venit cris2279 cris2279 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea dilema: sunt PFA cu norma de venit si conforme celor spuse de cei de la Casa Nationala de Pensii: \"În cazul ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individula - trebuia sa depun declaratii le pensii pana azi? bpsrm bpsrm am o intreprindere individuala - magazin mixt-fara angajati,si pana acum nu am platit contributie la pensie....eu trebuie sa depun declaratiile astea care se ... (vezi toată discuția)