Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... A aparut FORMULARUL DECLARATIA DE SOMAJ
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

A aparut FORMULARUL DECLARATIA DE SOMAJ

Astazi pe site-ul AVOCATNET am citit stirea si am descarcat formularul:
"DECLARATIE privind asigurarea in sistemul asigurarilor pentru somaj a persoanelor fizice care realizaeaza venituri de natura profesional..."
Eu ca o persoana disciplinata fiscal:
- am salvat si listat formularul in vederea depunerii acestuia la ALOFM Sector 2 ;
- dau telefon la nr.021/3132446 la sediul ALOFM sector 2, le spun ca a aparut pe site-ul AMOFM formularul cu pricina ca vreau sa vin luni dimineata in data de 16 august 2010 sa-l depun, mi se spune : " Nu avem nici o dispozitie in acest sens de a primi noile DECLARATII chiar daca au aparut pe site, sunati la AMOFM la nr. 316.81.42 ";
- sun la AMOFM la 316.81.42 imi raspunde un domn care imi spune: "A aprut Declaratia pntru asigurarea de somaj a persoanelor fizice care realizeaza venituri de natura profesionala", ii spun: "Ma intrebati pe mine sau imi comunicati ca a aparut DECLARATIA?", imi raspunde :"VA intreb pentru ca eu nu stiu nimic !";
- in sfarsit ii explic acelui domn de la AMOFM despre ce e vorba , iardansul imi spune, noi nu stim nimic probabil ca saptamana viitoare vom primi instructiuni sunati la ANOFM, tel 021/303.98.39 ";
- nu am mai sunat la ANOFM pentru ca mi se pare ca suntem intr-o situatie care depaseste literatura lui Caragiale, Urmuz, Kafka sau Orwell !

Ce ma sfatuiti sa fac ?
- sa emigrez,
- sa fac o revolutie,
- sa intru in politica,
- sa ma sinucid,
sau sa ma angajez la ALOFM sau AMOFM sau ANOFM pentru a-i chinui si eu pe altii ?
Aveti dreptate, dle KillerPFA :
- preluand stirea din zbor am fost superficial in ceea ce priveste verificarea faptului ca DECLARATIA s-a publicat sau nu in Monitorul oficial;
- in calitatea mea de consultant fiscal ar fi trebuit sa fac aceasta minima verificare. Errare humanum est !.

Va rog sa acceptati scuzele mele !

In speranta ca nu ma veti "executa" va multumesc pentru observatii !

Alexandru Suteu - consultant fiscal.
Buna ziua!
Cum vor completa cele doua declaratii PFA-urile cu norma de venit? Mie nu mi-e deloc clar acest lucru din simpla vizualizare a declaratiilor... Multumesc!
@suteual:

Daca si institutiile statului ar avea aceeasi atitudine ca dvs. cand sunt prinse in off-side atunci altfel ar arata tara in care traim.

Va "iert" de data aceasta ( :) ) si asteptam opiniile dvs. avizate legate de acest subiect si nu numai.
suteual a scris:

[...] mi se pare ca suntem intr-o situatie care depaseste literatura lui Caragiale, Urmuz, Kafka sau Orwell !

Ce ma sfatuiti sa fac ?
- sa emigrez,
- sa fac o revolutie,
- sa intru in politica,
- sa ma sinucid,
sau sa ma angajez la ALOFM sau AMOFM sau ANOFM pentru a-i chinui si eu pe altii ?

Cea mai buna meserie este cea de parlamentar. Intrati in politica siii .... vedeti ce se intampla. =D>:thumbup:
Repet si eu o intrebare anterioara, PFA-urile cu norma fixa cum trebuie sa completeze declaratiile, la ce venit?
Bravos, utilizator