Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... A aparut FORMULARUL DECLARATIA DE SOMAJ
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

A aparut FORMULARUL DECLARATIA DE SOMAJ

Astazi pe site-ul AVOCATNET am citit stirea si am descarcat formularul:
"DECLARATIE privind asigurarea in sistemul asigurarilor pentru somaj a persoanelor fizice care realizaeaza venituri de natura profesional..."
Eu ca o persoana disciplinata fiscal:
- am salvat si listat formularul in vederea depunerii acestuia la ALOFM Sector 2 ;
- dau telefon la nr.021/3132446 la sediul ALOFM sector 2, le spun ca a aparut pe site-ul AMOFM formularul cu pricina ca vreau sa vin luni dimineata in data de 16 august 2010 sa-l depun, mi se spune : " Nu avem nici o dispozitie in acest sens de a primi noile DECLARATII chiar daca au aparut pe site, sunati la AMOFM la nr. 316.81.42 ";
- sun la AMOFM la 316.81.42 imi raspunde un domn care imi spune: "A aprut Declaratia pntru asigurarea de somaj a persoanelor fizice care realizeaza venituri de natura profesionala", ii spun: "Ma intrebati pe mine sau imi comunicati ca a aparut DECLARATIA?", imi raspunde :"VA intreb pentru ca eu nu stiu nimic !";
- in sfarsit ii explic acelui domn de la AMOFM despre ce e vorba , iardansul imi spune, noi nu stim nimic probabil ca saptamana viitoare vom primi instructiuni sunati la ANOFM, tel 021/303.98.39 ";
- nu am mai sunat la ANOFM pentru ca mi se pare ca suntem intr-o situatie care depaseste literatura lui Caragiale, Urmuz, Kafka sau Orwell !

Ce ma sfatuiti sa fac ?
- sa emigrez,
- sa fac o revolutie,
- sa intru in politica,
- sa ma sinucid,
sau sa ma angajez la ALOFM sau AMOFM sau ANOFM pentru a-i chinui si eu pe altii ?
Nu e prea clar daca la somaj si pensii se depun doar declaratiile sau mai trebuie si alte acte?
La pensii cereau un adevarat dosar, cu copii de pe CM, CI, CUI, adeverinte venit etc.
livius_sv a scris:

In mod normal ar trebui ca toti care au PFA cu norma de venit sa primeasca o noua decizie de impunere de la fisc.

De ce?
In mod normal ar trebui sa primeasa o noua decizie de impunere doar cei ce sunt la norma de venit cu norma mai mica de 7200 RON / an ... In norme scria parca cum ca anul se imparte in 2, prima jumatate ai jumatate din norma data la inceputul anului. Pentru a doua jumatate ai 3600 norma (daca aveai mai putin de 7200 ron / an). La asta probabil mai aplici reducerile ce le ai. Liviu mai e o chestie, e musai sa ai 7200 inainte sau dupa ce se aplica reducerile ce le poti avea la norma ...?!
Eu zic ca inainte de aplicarea coeficientilor de corectie... Asa apare si pe decizia de impunere: valoarea normei stabilite, apoi valoarea venitului net (care difera de norma in cazul in care se aplica acei coeficienti). Si cred ca tocmai acest venit net se constituie in baza de calcul pentru noile contributii...
Pe de alta parte, cred ca am cam exagerat mai inainte... Doar cei care au avut norma de venit mai mica de 7200 lei ar trebui sa primeasca o noua decizie de impunere. Mea culpa...
Eu sunt pfa pe coafor.Ce sa fac, sa-mi las clienta cu vopseaua in cap ....sa cheleasca...si sa ma plimb la increzutii de la finante?....Astia cu stimulente din amenzile si penalitatile noastre, care aplica sanctiuni numa' sa-si ia ei prime?Dar daca ii intrebi sa vezi ce se fac ca nu stiu, numai sa te prinda in neregula.Scriu in cunostinta de cauza.
Nu am timp liber nici de o tigara.Norma mea veche e sub 7200.
Nu e nici un barbat adevarat care sa mearga maine la finante si sa ne aduca noutati?Sau un telefon la persoana potrivita.....Pls...
Ca se pare ....ca trebuie sa facem interventii ca sa aflam ce spune legea..... Doamne .....in ce tara traim.....cat sa ii mai suportam?
Bravos, utilizator