Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... meseria de consilier juridic= meserie discriminata?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

meseria de consilier juridic= meserie discriminata?

este adevarat ca s-a obtinut de la oficiul discriminarii o decizie prin care profrsia de consilier juridic este declarata profesie discriminata?:((
Romică Stoica, Consilier juridic
vioricaungureanu, patima cu care scrieţi (patimă, în înţelesul cel mai bun al cuvîntului, în sensul lui de dragoste neţărmurită) este emoţionantă. Iar adevărul celor rostite nu poate fi contestat. Cu menţiunea că nu toţi cei care fac justiţia sunt semianalfabeţi.

Prin noi înşine, spuneţi dumneavoastră. Posibi, dar puţin probabil, atîta vreme cît legile le fac fie nepoţeii, fie unchii grijulii cu aceştia.

Mi-am propus înfiinţarea unei asociaţii a consilierilor juridici din toată ţara. Una care să nu aibă nimic de-a face cu vreo uniune deja constituită. Scopul ei va fi apărarea demnităţii acestei profesii pe care interesele de grup ale altora ar vrea să o vadă cît mai marginalizată. ªtiu că va fi o muncă fără mari satisfacţii la început, că demersul va fi privit cu neîncredere, poate chiar cu ostilitate (încă unul care vrea bani, putere, va spune lumea). Dar, atîta vreme cît UCCJ nu mişcă un deget, cît vocea ei nu răzbate mai departe de uşile, probabil capitonate, ale celor ajunşi în fruntea ei, efortul trebuie făcut.

Nu va fi o asociaţie a tuturor consilierilor, departe de mine gîndul. Va fi doar a celor care cred în profesia lor, care sunt gata să se bată pentru drepturile lor. Sper să am puterea să-mi transform intenţia într-o realitate palpabilă. Sper să pot aduna cît mai multe voci şi să găsesc sprijin acolo unde coşmarurile unora devin, peste zi, texte de lege - în dispreţul nevoilor şi aspiraţiilor altora.

Aceleaşi sincere urări şi dumneavoastră.

Liviu S.Bordaş
themis, utilizator
themis a scris:

vioricaungureanu, patima cu care scrieţi (patimă, în înţelesul cel mai bun al cuvîntului, în sensul lui de dragoste neţărmurită) este emoţionantă. Iar adevărul celor rostite nu poate fi contestat. Cu menţiunea că nu toţi cei care fac justiţia sunt semianalfabeţi.

Prin noi înşine, spuneţi dumneavoastră. Posibi, dar puţin probabil, atîta vreme cît legile le fac fie nepoţeii, fie unchii grijulii cu aceştia.

Mi-am propus înfiinţarea unei asociaţii a consilierilor juridici din toată ţara. Una care să nu aibă nimic de-a face cu vreo uniune deja constituită. Scopul ei va fi apărarea demnităţii acestei profesii pe care interesele de grup ale altora ar vrea să o vadă cît mai marginalizată. ªtiu că va fi o muncă fără mari satisfacţii la început, că demersul va fi privit cu neîncredere, poate chiar cu ostilitate (încă unul care vrea bani, putere, va spune lumea). Dar, atîta vreme cît UCCJ nu mişcă un deget, cît vocea ei nu răzbate mai departe de uşile, probabil capitonate, ale celor ajunşi în fruntea ei, efortul trebuie făcut.

Nu va fi o asociaţie a tuturor consilierilor, departe de mine gîndul. Va fi doar a celor care cred în profesia lor, care sunt gata să se bată pentru drepturile lor. Sper să am puterea să-mi transform intenţia într-o realitate palpabilă. Sper să pot aduna cît mai multe voci şi să găsesc sprijin acolo unde coşmarurile unora devin, peste zi, texte de lege - în dispreţul nevoilor şi aspiraţiilor altora.

Aceleaşi sincere urări şi dumneavoastră.

Liviu S.Bordaş

EXPLICATIE!

In primul rand sunt onorata sa va descopar! In al doilea rand subscriu initiativei domniei vostre. APRECIEZ INITIATIVA DE A CREA O ASOCIATIE A CONSILIERILOR JURIDICI SI SPER SA NU FIE FOARTE MULTI CEI DISCRIMINATI PE CAT DE MULTI DORESC SA FIE JURISTII DE VALOARE SI TALENT INCONTESTABILE SI CARE SA VI SE ALATURE!
NU in ultimul rand, cand vorbesc despre justitia facuta de nepotei SEMIANALFABETI, CERT NU IMI PERMIT SA ARUNC CU INVECTIVE IN BREASLA!!!! AM O MARE CONSIDERATIE PENTRU OAMENI, PENTRU PERSOANELE UMANE IN SPECIAL !Expresia "justitita facuta de nepotei semianalfabeti " a avut in vedere si are in vedere: DISCRIMINAREA in Romania A PRINCIPIULUI VALORII si promovarea PRINCIPIULUI NON VALORII.Nimic intentie de desconsiderare fata de profesia de jurist si cei care si-au ales-o!

SA AUZIM NUMAI DE BINE!

Viorica Ungureanu
themis a scris:

Mi-am propus înfiinţarea unei asociaţii a consilierilor juridici din toată ţara. Una care să nu aibă nimic de-a face cu vreo uniune deja constituită. Scopul ei va fi apărarea demnităţii acestei profesii pe care interesele de grup ale altora ar vrea să o vadă cît mai marginalizată. ªtiu că va fi o muncă fără mari satisfacţii la început, că demersul va fi privit cu neîncredere, poate chiar cu ostilitate (încă unul care vrea bani, putere, va spune lumea). Dar, atîta vreme cît UCCJ nu mişcă un deget, cît vocea ei nu răzbate mai departe de uşile, probabil capitonate, ale celor ajunşi în fruntea ei, efortul trebuie făcut.

Nu va fi o asociaţie a tuturor consilierilor, departe de mine gîndul. Va fi doar a celor care cred în profesia lor, care sunt gata să se bată pentru drepturile lor. Sper să am puterea să-mi transform intenţia într-o realitate palpabilă. Sper să pot aduna cît mai multe voci şi să găsesc sprijin acolo unde coşmarurile unora devin, peste zi, texte de lege - în dispreţul nevoilor şi aspiraţiilor altora.

Aceleaşi sincere urări şi dumneavoastră.

Liviu S.Bordaş

Aveti tot sprijinul meu in ceea ce ati planificat.
Pentru a vedea că acolo unde există, cu adevărat, dorinţa de schimbare în bine, vă trimit la un text de pe situl Baroului parizian. Reforma în domeniul celor două profesii juridice - avocaţi şi consilieri juridici - începută prin unificarea celor două profesii, este o preocupare continuă, atît a avocaţilor, cît şi a consilierilor.

Francezii iau în considerare inclusiv modelul spaniol, unde există o singură profesie, aceea de abogado, adică avocat, profesie liberală, atît de liberală încît avocatul poate fi angajat cu contract de muncă într-o societate comercială şi poate avea, concomitent, biroul său de avocatură cu clientela proprie.

Le cer scuze celor care nu cunosc limba franceză - textul la care fac trimitere este mult prea lung pentru a putea fi tradus şi postat aici. Poate că, într-un viitor apropiat, voi posta o traducere a ceea ce interesează în mod deosebit profesia de consilier juridic.

Iată adresa:

[ link extern ]

Un an mai bun tuturor.

Liviu S.Bordaş

Foarte interesant, poate se va informa si UCCJ de acolo.
Un an mai bun tuturor.