Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune legala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune legala

Buna Ziua,
Pe o proprietate sunt mai multi mostenitori legali, dar nu toti dintre ei vor sa participe la realizarea succesiunii notariale, fapt care face ca succesiunea sa nu fie realizata.
Este posibil ca acei mostenitori care nu vor sa participe la actul de succesiune sa fie deposedati de acest drept in scopul realizarii succesiunii la notariat.?
Art. 78 din Legea 36/1995 . Procedura succesorala se poate suspenda în urmatoarele cazuri: a) au trecut 6 luni de la deschiderea succesiunii si, desi au fost legal citati, succesibilii nu s-au prezentat ori au abandonat procedura succesorala, fara a cere eliberarea certificatului de mostenitor si exista dovada ca cel putin unul dintre ei a acceptat mostenirea; b) succesibilii îsi contesta unii altora calitatea sau nu se înteleg cu privire la compunerea masei succesorale si la întinderea drepturilor care li se cuvin; c) mostenitorii sau alte persoane interesate prezinta dovada ca s-au adresat instantei de judecata pentru stabilirea drepturilor lor. În încheierea de suspendare se consemneaza elementele care au rezultat din dezbateri, pâna la momentul suspendarii, cu privire la identitatea celor prezenti, optiunea succesorala a acestora si compunerea masei succesorale. În cazurile prevazute la alin. 1 lit. b), notarul public stabileste prin încheiere masa succesorala, cu precizarea bunurilor sau a drepturilor care se contesta, întinderea drepturilor mostenitorilor si motivele neîntelegerii, îndrumând partile sa solutioneze neîntelegerile dintre ele pe cale judecatoreasca. În cazurile de suspendare a procedurii succesorale prevazute la alin. 1 lit. a) si b), daca nu s-a facut dovada ca cei în cauza s-au adresat instantei sau cei interesati n-au cerut repunerea pe rol a cauzei, notarul public va stabili taxele succesorale provizorii si onorariile si le va comunica organelor financiare. La cererea partilor, notarul public va putea repune pe rol dosarul succesoral oricând, daca se constata încetarea cauzelor care au determinat suspendarea lui.
daca nu vor sa se prezinte atunci dati-i in judecata.
mirela741 a scris:

Art. 78 din Legea 36/1995 . Procedura succesorala se poate suspenda în urmatoarele cazuri: a) au trecut 6 luni de la deschiderea succesiunii si, desi au fost legal citati, succesibilii nu s-au prezentat ori au abandonat procedura succesorala, fara a cere eliberarea certificatului de mostenitor si exista dovada ca cel putin unul dintre ei a acceptat mostenirea; b) succesibilii îsi contesta unii altora calitatea sau nu se înteleg cu privire la compunerea masei succesorale si la întinderea drepturilor care li se cuvin; c) mostenitorii sau alte persoane interesate prezinta dovada ca s-au adresat instantei de judecata pentru stabilirea drepturilor lor. În încheierea de suspendare se consemneaza elementele care au rezultat din dezbateri, pâna la momentul suspendarii, cu privire la identitatea celor prezenti, optiunea succesorala a acestora si compunerea masei succesorale. În cazurile prevazute la alin. 1 lit. b), notarul public stabileste prin încheiere masa succesorala, cu precizarea bunurilor sau a drepturilor care se contesta, întinderea drepturilor mostenitorilor si motivele neîntelegerii, îndrumând partile sa solutioneze neîntelegerile dintre ele pe cale judecatoreasca. În cazurile de suspendare a procedurii succesorale prevazute la alin. 1 lit. a) si b), daca nu s-a facut dovada ca cei în cauza s-au adresat instantei sau cei interesati n-au cerut repunerea pe rol a cauzei, notarul public va stabili taxele succesorale provizorii si onorariile si le va comunica organelor financiare. La cererea partilor, notarul public va putea repune pe rol dosarul succesoral oricând, daca se constata încetarea cauzelor care au determinat suspendarea lui.

Ce rost are sa dea bani la notar si apoi sa suspende procedura...?
Nu e mai bine sa mearga direct la instanta?
Doar oamenii care nu stiu merg la notar daca au probleme si nu stiu ca se pot adresa instantei...si apoi raman fara bani pentru avocati...

avocat Claudiu Lascoschi
Procedura se suspenda in cazurile prevazute mai sus la artt din lege. De unde stiti ca nu se inteleg? ca nu cad de acord?
In cazurile de suspendare nu "se dau bani la notar."

Ce rost are sa plateasca la notar mai multi bani?

Suspendarea intervine dupa deschiderea procedurii succesorale notariale si oamenii achita pana la suspendare acei bani...

Am avut clienti care m-au consultat, dar nu m-au crezut s-au dus la notar si au platitit si apoi a trebuit sa ma plateasca si pe mine ca sa le acord asistenta juridica in fata instantei.
Au fost cazuri in care vroia sa inlature de la mostenire 6 mostenitori...prin notar...#-o
Si a ajuns la instanta evident...dar cu banii luati de notar (normal, e dreptul lui).

Altii, au avut noroc.Vroiau sa inlature de la mostenire mostenitori care aveau grad preferential si notarul nu i-a putut ,,ajuta"...
Adica mostenitor din gradul 3 de rudenie sa inlature mostenitori cu gradul 2 de rudenie...intrucat erau straini de mostenire...
Cum spuneam cu alte ocazii, notarul nu poate inlatura pe nimeni de la mostenire...

Exista probleme si cu citarea la notar daca mostenitorul nu se gaseste...si vor sa se inteleaga...
La instanta este mai usor...

avocat Claudiu Lascoschi