Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mosteniri

daca fratele meu in urmatoarele 6 luni,nu isi exprima dorinta de a participa la succesiune dupa mama noastra [tata a murit mai demult] mai are dreptul de a deschide succesiunea dupa cele 6 luni ?? multumiri
multumesc, sa inteleg ca trebuie neaparat sa merg la notar, dar daca aman acest lucru neavand bani,[cred ca sunt niste taxe f mari} iar fratele meu renunta la mostenire ce se intimpla? pot deschide si mai tirziu succesiunea?
Puteti amana, insa impozitul pe succesiunea care nu este deschisa pana in 2 ani de zile este mult mai mare.
multumesc
dar daca nu deschid deloc succesiunea ce se intimpla, momentan nu am bani pentru cheltuieli cu notarul. si nu inteleg despre ce impozit pe succesiune este vb . oricum eu gestionez toate bunurile ramase . multumesc
daca nu deschideti succesiunea nu o sa va puneti in regula bunurile, adica nu o sa stiti ce va revine dvs. si ce nu.va trebuie un titlu de proprietate pe bunurile imobile care in momentul actual se afla pe numele defunctului, deci nu sunt ale dvs s a m d.

la succesiune se plateste onorariul notarului daca o faceti la notar, impozitul datorat succesiunii, deoarece patrimoniul dvs in urma succesiunii se mareste cu bunurile respective.

Daca succesiunea se face pana in 2 ani de la data decesului, adica se finalizeaza cu eliberarea unui certificat de mostenitor, nu datorati impozit statului. Daca o faceti dupa termenul de doi ani, atunci se percepe un procent din valoare masei succesorale.

cat priveste onorariul notarului acesta se stabileste in functie de masa succesorala, imobila sau mobila.
ContSters141818, utilizator