Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Proiect: 1 Ianuarie 2011 contributii + impozit: ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Proiect: 1 Ianuarie 2011 contributii + impozit: 24.43%, 8.35%, 0.78%, 16% = 49.56%

Guvernul pregateste o noua ordonanta de modificare a codului fiscal, pe baza ei de la I ianuarie 2011 PFA-urile ar urma sa plateasca
Contributii pensii: 24.43%
Contributii sanatate:8.35%
Contributii somaj:0.78%
Contributia pentru concedii 0.85%
aplicate la venitul net realizat / norma de venit.
[ link extern ]
Un calcul ce arata diferentele intre cei ce sunt la norma / cei ce tin contabilitate
Anul 2010
Pensii 10.5%
Sanatate 5.5%
Somaj 0.5%
Impozit 16%
Daca aplicam astea o sa dea diferit procentul final, cei ce sunt la norma de venit platesc 32.5% din norma de venit.
Cei ce tin contabilitate, impozitul de 16% se aplica la (100-10.5-5.5-0.5), iese un impozit 13.36% din venitul net realizat(inainte de plata contributiilor), iese o cota de 29.86%
Anul 2011
Pensii 24.43%
Sanatate 8.35%
Somaj 0.78%
Impozit 16%
rezulta un 44.1904% pentru cei ce tin contabilitate, 49.56% din norma pentru cei ce sunt la norma.
Eu tin contabilitate si sincer, pt diferenta aia de 3-5 % as prefera sa nu colectionez bonuri si bonulete, sa nu stau dupa facturi, sa nu ma milogesc de multe ori pt stampila pe delegatie, mai ales in strainatate (unde totul e digitalizat si se foloseste foarte rar stampila, drept pt care dureaza si cateva ore pana se gaseste, sau pur si simplu, nu au :) ..). Pe urma daca mai iei in calcul un eventual control, unde sigur ti se gaseste ceva....
Prin urmare pierzi o gramada de timp si chiar si bani. Cand aveam un SRL nu investeam cu mult mai mult timp in acte decat acum (dupa 1 iulie 2010).
@Popu, mai e o diferenta... La sistemul real cotele se aplica la venitul net, iar la norma de venit se aplica la norma. Cred ca voi trece de la anul in sistem real, si voi avea grija ca venitul net sa fie cat mai aproape de 0 (zero) folosind cu dibacie deducerile permise. Unde mai pui ca ma astept ca la IT sa creasca spectaculos norma de venit... Sincer, dupa 8 ore de servici si dupa darile aferente salariului (si care nu sunt mici deloc...), sa mai dau inca 52% din ceea ce castig in plus intr-un domeniu diferit de cel in care sunt angajat mi se pare prea mult. Poate va ramane doar in stadiul de proiect, imi pun speranta in incapatanarea UDMR-ului de a nu fi de acord cu acest lucru.
Cred ca ne asteapta vremuri destul de urate, pe noi, cei impozitati la norma.Sigur va creste si valoarea normei, dar si procentul de contributii la stat.Asta in actuala situatie de criza, cand salariile scad ingrozitor iar preturile si euro o iau razna.
Pai noi din ce sa mai platim, daca clientul nostru nu mai are salariu nici macar modest? Au innebunit astia cu totii.Nu stiu de unde sa mai scoata bani....
Ceea ce vor ei sa faca in nici un caz nu e o solutie.......
Pacat, sunt si oameni inteligenti in tara asta, dar nu ajung unde trebuie din cauza altora....Si ne vom stinge, rand pe rand....Probabil va mai fi o unica solutie.Sa-i lasam singuri in tara asta sa se fure unii pe altii.....
Eu deja sunt foarte dezamagita de ceea ce se intampla....
Bravos, utilizator
Popu a scris:

Guvernul pregateste o noua ordonanta de modificare a codului fiscal, pe baza ei de la I ianuarie 2011 PFA-urile ar urma sa plateasca
Contributii pensii: 24.43%
Contributii sanatate:8.35%
Contributii somaj:0.78%
Contributia pentru concedii 0.85%
aplicate la venitul net realizat / norma de venit.
[ link extern ]

Buna ziua,

As avea si eu o nelamurire. Sunt PFA si platesc contributii la casa de pensii 31,3 %. De unde aceasta departajare intre PFA-uri, daca unii platesc acum doar 10,5 %? Sau am platit eu aiurea pana acum? Ma poate lamuri cineva? Precizez ca lucrez in sistem real. Multumesc pentru ajutor!