Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... RASPUNDEREA MAGISTRATILOR...PERSONAL,IN CAZUL ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

RASPUNDEREA MAGISTRATILOR...PERSONAL,IN CAZUL CONDAMNARII ROMANIEI DE CEDO...

Cred ca ar fi util sa deschidem un topic,cu privire la raspunderea magistratilor,in cazul condamnarii Romaniei la CEDO. Astfel,parerea mea,ar trebui ca judecatorii implicati in cauza ce face obiectul unei condamnari la CEDO,sa plateasca din banii proprii despagubirile impuse de CEDO Statului Roman.
De ce sa suporte cetateanul de rand,plata unor incompetente ale unor magistrati ?
Daca un strungar,angajat pe baza unei calificari,strica o piesa,i se imputa valoarea acelei piese (materie prima,curent,timp,etc.). Asta,datorita faptului ca,fiind calificat,trebuia sa fie atent si sa nu strice piesa.
Eu,vad acelasi lucru si in cazul magistratilor: Daca sunt calificati si sunt angajati in baza unei calificari,nu trebuie sa faca greseli care sa conduca ulterior la afectarea altor oameni. Ori,in cazul acestora,nu se aplica o astfel de logica. Ei pot gresi oricat (cu/fara voie),iar Statul Roman plateste...din bani publici,deci din banii contribuabililor. Cu toate acestea,salariile magistratilor sunt imense,fata de o pensie a unui om ce a lucrat 40 de ani la construirea Romaniei.
As dori si alte pareri in aceasta speta.
As dori sa aflu ce legi sunt aplicabile acestor magistrati ce gresesc,iar in urma greselilor lor,platim noi,toti, legi in baza carora sa fie trasi la raspundere cumva,sa fie exclusi din magistratura,etc.
Poate cineva sa spuna concret astfel de amanunte ? Sau ne facem dusmani pe acesti magistrati daca vorbim ??? Or fi si influenti,daca isi permit astfel de greseli impardonabile... Oare ? Cine ii tolereaza ? Ca,daca un om de rand are o datorie catre Stat,vine ANAF-ul peste el...si ii poate scoate casa la licitatie,pentru acea datorie...
Astept ceva raspunsuri,poate si din partea unor reprezentanti ai Statului...?
gigelas, utilizator
Art. 30 se refera la cu totul altceva, nu la presupusele dvs. musamalizari.
Referitor la topiku-ul deschis MJ mentioneaza si proiectul de Lege privind raspunderea materiala a magistratilor, elaborat de Ministerul Justitiei, aflat in dezbatere publica si transmis CSM pentru avizare.
Dintr-un comunicat rezulta ca:
"CEDO a obligat Romania sa plateasca despagubiri de 12 milioane de euro, in 2009
Anul trecut au fost depuse la Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) peste 4200 de reclamatii impotriva statului roman, insa 97% dintre acestea au fost respinse, potrivit unui comunicat de presa al Ministerului Justitiei (MJ). De asemenea, despagubirile acordate reclamantilor se ridica la 12 milioane de euro, iar ele mai multe despagubiri au fost acordate personalor carora le-a fost incalcat dreptul de prorietate.
Din statisticile puse la dispozitia MJ de catre institutia Agentului Guvernamental al Romaniei la CEDO, rezulta ca, in anul 2009, Curtea Europeana a Drepturilor Omului a analizat 4.247 de plangeri indreptate impotriva Romaniei, dintre care 97% au fost respinse.

Astfel, din analiza hotararilor pronuntate impotriva Romaniei de catre CEDO a rezultat ca cele mai multe condamnari pronuntate de CEDO impotriva Romaniei, anul trecut, sunt cele privind incalcarea dreptului de proprietate (art.1 din Primul Protocol Aditional la Conventie) – 91 de hotarari, dreptului la un proces echitabil (art. 6) - 72 de hotarari si dreptului de a nu fi supus torturii, tratamentelor inumane sau degradante (art. 3) - 15 hotarari. De asemenea, conform datelor comunicate de Agentul Guvernamental, pana la 16 iulie 2010, suma despagubirilor pe care statul roman trebuie sa le plateasca in urma condamnarilor la CEDO este de 3.191.519 EUR, pentru anul 2010. Pentru 2009, despagubirile sunt de aproximativ 12 milioane EUR.

MJ precizeaza ca, in vederea identificarii de masuri pentru prevenirea in viitor a unor noi condamnari ale Romaniei la Curtea Europeana a Drepturilor Omului in materia restituirii proprietatilor preluate de stat, in perioada regimului comunist, a fost constituit, la nivelul Guvernului, un grup de lucru interministerial format din mai multe institutii: Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor, Ministerul Afacerilor Externe – prin Agentul Guvernamental la Curtea Europeana a Drepturilor Omului, Ministerul Finantelor Publice, Ministerul Administratiei si Internelor, Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, Ministerul Mediului si Padurilor, Ministerul Justitiei.
"
In acest context, Ministerul Justitiei intentioneaza ca, prin reformarea codurilor de procedura, civila si penala, recent adoptate, sa asigure, ca obiectiv esential, crearea in materia procedurilor judiciare a unui cadru legislativ modern care sa raspunda pe deplin imperativelor functionarii unei justitii moderne, adaptate asteptarilor sociale, precum si necesitatii cresterii calitatii acestui serviciu public.

Totodata, MJ precizeaza ca avand in vedere termenul preconizat pentru intrarea in vigoare a noilor coduri de procedura, s-a impus si instituirea unor norme procedurale cu efecte imediate in pregatirea implementarii codurilor si in acord cu solutiile legislative consacrate de acestea, de natura sa faciliteze eficientizarea procedurilor judiciare si solutionarea cu celeritate a proceselor.

Astfel, proiectul de Lege privind unele masuri pentru accelerarea solutionarii proceselor (recent adoptat de Guvern si transmis Parlamentului spre adoptare) are ca scop inlaturarea uneia dintre disfunctionalitatile majore ale justitiei din Romania - lipsa de celeritate in solutionarea cauzelor.

„Intrucat procedurile judiciare se dovedesc deseori greoaie, formaliste, costisitoare si de lunga durata, prin elaborarea proiectului de Lege pentru accelerarea solutionarii proceselor, Ministerul Justitiei a urmarit introducerea unor masuri legislative punctuale, care vizeaza, in principal, simplificarea si sporirea celeritatii solutionarii cauzelor. De asemenea, proiectul elaborat are impact direct si asupra executarii hotararilor judecatoresti, una dintre cauzele care au condus la condamnarea Romaniei de catre CEDO”, mai informeaza comunicatul.

Nu in ultimul rand, MJ mentioneaza si proiectul de Lege privind raspunderea materiala a magistratilor, elaborat de Ministerul Justitiei, aflat in dezbatere publica si transmis CSM pentru avizare.
"
Deci, sa speram ca aceasta problema a condamnarilor la CEDO sa se diminueze, iar de 15 ani tot aud ca va interveni si raspunderea materiala a magistratului.
Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic
T.Claudiu a scris:

Art. 30 se refera la cu totul altceva, nu la presupusele dvs. musamalizari.

Art. 30. - (1) Consiliul Superior al Magistraturii are dreptul si obligatia de a se sesiza si din oficiu pentru a apara judecatorii si procurorii impotriva oricarui act care le-ar putea afecta independenta sau impartialitatea ori ar crea suspiciuni cu privire la acestea. De asemenea, Consiliul Superior al Magistraturii apara reputatia profesionala a judecatorilor si procurorilor.
(2) JudecÄ�torul sau procurorul care considerÄ� cÄ� independenţa, imparţialitatea sau reputaţia profesionalÄ� îi este afectatÄ� în orice mod se poate adresa Consiliului Superior al Magistraturii care, dupÄ� caz, poate dispune verificarea aspectelor semnalate, publicarea rezultatelor acesteia, poate sesiza organul competent sÄ� decidÄ� asupra mÄ�surilor care se impun sau poate dispune orice altÄ� mÄ�surÄ� corespunzÄ�toare, potrivit legii.
(3) Consiliul Superior al Magistraturii asigurÄ� respectarea legii Å�i a criteriilor de competenţÄ� Å�i eticÄ� profesionalÄ� în desfÄ�Å�urarea carierei profesionale a judecÄ�torilor Å�i procurorilor.
(4) Atribuţiile Plenului Consiliului Superior al Magistraturii Å�i ale secţiilor acestuia, referitoare la cariera judecÄ�torilor Å�i procurorilor, se exercitÄ� cu respectarea dispoziţiilor Legii nr. 303/2004*) privind statutul judecÄ�torilor Å�i procurorilor, republicatÄ�, Å�i ale Legii nr. 304/2004**) privind organizarea judiciarÄ�, republicatÄ�.
___________
*) Legea nr. 303/2004 a fost republicatÄ� în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 826 din 13 septembrie 2005.
**) Legea nr. 304/2004 este republicat� la pag. 1-21.

La orice sesizare a CSM,cu privire la abateri ale unor magistrati,CSM are pregatit formularul cu acelasi continut: "ca este garantul independentei magistratilor"...in concluzie,ca nu poate interveni in mai nimic din ceea ce se reclama...! Atunci,cum isi justifica existenta CSM ?
Independenta unor magistrati,se vede in hotararile CEDO.
Cum a intervenit CSM,pana acum,pentru tragerea la raspundere a magistratilor ce au judecat acele cauze ce s-au dovedit a fi gresit instrumentate,in Romania,iar CEDO a condamnat Romania la Milioane de euro,din cauza unor astfel de magistrati....incompetenti,dupa parerea mea.
Ce anume a facut Statul Roman,pentru recuperarea banilor platiti din bugetul public,pentru despagubirile dispuse de CEDO ? CONCRET ! Exemple.
Va multumesc.

Radu Alexandru a scris:

Referitor la topiku-ul deschis MJ mentioneaza si proiectul de Lege privind raspunderea materiala a magistratilor, elaborat de Ministerul Justitiei, aflat in dezbatere publica si transmis CSM pentru avizare.
Dintr-un comunicat rezulta ca:
"CEDO a obligat Romania sa plateasca despagubiri de 12 milioane de euro, in 2009
Anul trecut au fost depuse la Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) peste 4200 de reclamatii impotriva statului roman, insa 97% dintre acestea au fost respinse, potrivit unui comunicat de presa al Ministerului Justitiei (MJ). De asemenea, despagubirile acordate reclamantilor se ridica la 12 milioane de euro, iar ele mai multe despagubiri au fost acordate personalor carora le-a fost incalcat dreptul de prorietate.
Din statisticile puse la dispozitia MJ de catre institutia Agentului Guvernamental al Romaniei la CEDO, rezulta ca, in anul 2009, Curtea Europeana a Drepturilor Omului a analizat 4.247 de plangeri indreptate impotriva Romaniei, dintre care 97% au fost respinse.

Astfel, din analiza hotararilor pronuntate impotriva Romaniei de catre CEDO a rezultat ca cele mai multe condamnari pronuntate de CEDO impotriva Romaniei, anul trecut, sunt cele privind incalcarea dreptului de proprietate (art.1 din Primul Protocol Aditional la Conventie) – 91 de hotarari, dreptului la un proces echitabil (art. 6) - 72 de hotarari si dreptului de a nu fi supus torturii, tratamentelor inumane sau degradante (art. 3) - 15 hotarari. De asemenea, conform datelor comunicate de Agentul Guvernamental, pana la 16 iulie 2010, suma despagubirilor pe care statul roman trebuie sa le plateasca in urma condamnarilor la CEDO este de 3.191.519 EUR, pentru anul 2010. Pentru 2009, despagubirile sunt de aproximativ 12 milioane EUR.

MJ precizeaza ca, in vederea identificarii de masuri pentru prevenirea in viitor a unor noi condamnari ale Romaniei la Curtea Europeana a Drepturilor Omului in materia restituirii proprietatilor preluate de stat, in perioada regimului comunist, a fost constituit, la nivelul Guvernului, un grup de lucru interministerial format din mai multe institutii: Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor, Ministerul Afacerilor Externe – prin Agentul Guvernamental la Curtea Europeana a Drepturilor Omului, Ministerul Finantelor Publice, Ministerul Administratiei si Internelor, Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale, Ministerul Mediului si Padurilor, Ministerul Justitiei.
"
In acest context, Ministerul Justitiei intentioneaza ca, prin reformarea codurilor de procedura, civila si penala, recent adoptate, sa asigure, ca obiectiv esential, crearea in materia procedurilor judiciare a unui cadru legislativ modern care sa raspunda pe deplin imperativelor functionarii unei justitii moderne, adaptate asteptarilor sociale, precum si necesitatii cresterii calitatii acestui serviciu public.

Totodata, MJ precizeaza ca avand in vedere termenul preconizat pentru intrarea in vigoare a noilor coduri de procedura, s-a impus si instituirea unor norme procedurale cu efecte imediate in pregatirea implementarii codurilor si in acord cu solutiile legislative consacrate de acestea, de natura sa faciliteze eficientizarea procedurilor judiciare si solutionarea cu celeritate a proceselor.

Astfel, proiectul de Lege privind unele masuri pentru accelerarea solutionarii proceselor (recent adoptat de Guvern si transmis Parlamentului spre adoptare) are ca scop inlaturarea uneia dintre disfunctionalitatile majore ale justitiei din Romania - lipsa de celeritate in solutionarea cauzelor.

„Intrucat procedurile judiciare se dovedesc deseori greoaie, formaliste, costisitoare si de lunga durata, prin elaborarea proiectului de Lege pentru accelerarea solutionarii proceselor, Ministerul Justitiei a urmarit introducerea unor masuri legislative punctuale, care vizeaza, in principal, simplificarea si sporirea celeritatii solutionarii cauzelor. De asemenea, proiectul elaborat are impact direct si asupra executarii hotararilor judecatoresti, una dintre cauzele care au condus la condamnarea Romaniei de catre CEDO”, mai informeaza comunicatul.

Nu in ultimul rand, MJ mentioneaza si proiectul de Lege privind raspunderea materiala a magistratilor, elaborat de Ministerul Justitiei, aflat in dezbatere publica si transmis CSM pentru avizare.
"
Deci, sa speram ca aceasta problema a condamnarilor la CEDO sa se diminueze, iar de 15 ani tot aud ca va interveni si raspunderea materiala a magistratului.

Ma bucura faptul ca ati furnizat date concrete si amanuntite.
Cunoasteti cumva,ceva concret,si despre vreo masura luata de Statul Roman,sau Ministerul Finantelor,impotriva magistratilor implicati in judecarea cauzelor ce au ajuns la CEDO,ulterior fiind condamnata Romania din cauza acestora ?
Va multumesc. O seara buna.
raport CEDO 2009 [ link extern ] /