Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu societatea de recuperare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu societatea de recuperare

M-au contactat recent cei de la [SOCIETATE RECUPERARE] in legatura cu un debit pe care il am la [FURNIZOR] din anul 2000. Debitul principal este de 134,84 RON, penalizarile sunt de 337,05RON, iar taxa de reziliere este de 1029,89 RON. :(
Din cate stiu, dupa trei ani se prescriu datoriile. ma insel?
Daca initiaza procedura judecatoreasca impotriva mea au sanse de castig?
Din 2000 nu am mai primit nimic de la [FURNIZOR].
Ce ma sfatuiti sa fac?
ContSters20980, utilizator
In ce baza se elibereaza chitanta?
Nu stiu, e ciudat si ma indoiesc sa mearga asa de usor...
Chitanta e document fiscal de incasare ... in ce baza se emite document fiscal?
Eu nu cunosc faptul ca acest creditor nou sa emita factura... factura e emisa demult de banca sau de oricare e creditorul initial, daca e persoana juridica... Debitul nu se refactureaza, nu?

Dar chiar, cum spunea si Florentina mai sus, stie cineva sa se procedeze astfel?
Eu nu stiu sigur dar am tras concluziile din ce s-a scris aici.
Creditul nu se refactureaza, iar daca s-ar refactura, factura este semnata de cedent si cesionar.
Ideea e ca s-ar putea comite o asemenea fapta si este aproape imposibil sa demonstrezi contrariu.
Si daca comisionul e de vreo 5000 lei se merita sa pierzi 100-150 lei:))
Ideia e ingenioasa, problema e ca ar trebui sa gasim o modalitate de a o combate.
am si eu datorii la EOS KSI.toata ziua ma suna la servici..eu dupacate stiu asta e un fel de hartuire...
ma ameninta ca daca nu i platesc ma dau in judecata...de un an de zile ma tot dau in judecata...
eu am vb cu cineva care mi au spus ca pierd procese la greu.. si ii pot da eu in judecata pt hartuire...
Pierd procesele pe sume mari care sunt prescrise... Este o tehnica, nu sunt prosti, stati linistita...
Adica eu iau o datorie actuala, comision 4-5-10%.
Daca insa preiau o datorie prescrisa... :D... comision 90%!!! :P
Asa ca, daca datoria e maricica, merg pana la datul in judecata, taraganez si... o parte din oameni platesc de frica tribunalului! :D
Iaca: e o tehnica. Si daca faci 15 procese in van si din unul castigi 10 000 de euro... ti-ai scos cheltuieli, ai facut profit.
Asa ca... daca nu ati vorbit cu un avocat care sa va sfatuiasca, ma tem ca ati vorbit degeaba.
Chestiunea cu "ma tot dau in judecata" e o tehnica iar. daca tot v-ati saturat de un an de ei, nici nu-i mai bagati in seama, ca pe o musca enervanta, corect? Ei bine, daca maine vedeti lipita pe usa o citatie de la musca asta? :-/ Parca-parca va speriati... Si daca mai si ajungeti la un avocat care va spune ca... asta e! ce faceti? Nu platiti?
=D>
Este o tehnica, pana nu se implinesc 3 ani ei pot oricand sa castige procesul, dar telefoanele sunt mai ieftine decat un dosar in instanta.
Sunt logici in spatele acestor acte ale lor... Multe si calculate.
Ar mai fi si penalitatile care cresc binisor:))