Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu societatea de recuperare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu societatea de recuperare

M-au contactat recent cei de la [SOCIETATE RECUPERARE] in legatura cu un debit pe care il am la [FURNIZOR] din anul 2000. Debitul principal este de 134,84 RON, penalizarile sunt de 337,05RON, iar taxa de reziliere este de 1029,89 RON. :(
Din cate stiu, dupa trei ani se prescriu datoriile. ma insel?
Daca initiaza procedura judecatoreasca impotriva mea au sanse de castig?
Din 2000 nu am mai primit nimic de la [FURNIZOR].
Ce ma sfatuiti sa fac?
ContSters20980, utilizator
S-ar putea sa aveti mare dreptate cu suma modica . Exemplul personal este ca anul trecut am primit un extras de cont de la [EDITAT] (banca unde am avut restanta) prin care mi se luau 2 lei si ceva dint-un vechi cont personal care nu mai fusese folosit de ani de zile. Iar suma mai mult ca sigur s-a dus la [EDITAT] , eu avand poprire la [EDITAT] pe toate conturile mele pt suma restanta preluata de [EDITAT] . Si vreti sa spuneti ca se prelungeste cu inca 3 ani termenul de prescriptie ? doar n-a fost o depunere personala ci o suma luata dintr-un cont prin poprire ?! </b></i></u>
gi-jane2, moderator
Nu severina. Faptul ca, creditorul s-a indestulat din patrimoniul sau (a extras o suma modica) nu echivaleaza cu parasirea ta-a debitorului a pozitiei de impotrivire a dreptului subiectiv corelativ- nu opereaza intreruperea prescriptiei. Practica nelegala a creditorului de a depune sume modice in contul creantei in vederea intreruperii prescriptiei este reala. Ganditi-va la faptul ca in general creditorii au date suficiente despre debitori. Un CNP sau CUI estesimplu de aflat. Urmeaza o depunere a unei sume mititele la casieria creditorului, se va emite o chitanta cu datele de identificare a debitorului, o mentiune- achitare partiala conform contract XYZ (creanta ce urmeaza a fi prescrisa)-iaca-ta faptul intrerupator al prescriptiei.
Bineinteles ca exista cai de a ataca aceasta practica.... eu am adus-o in discutie ca realitate -EA EXISTA SI FUNCTIONEAZA
E un cretinism si se poate vedea semnatura... se poate combate printr-o notificare, instiintare din partea debitorului...
Daca debitorii ar avea sfaturi juridice, daca ar apela la specialisti...
Nu stiu ca aceste firme sa aiba casierii... :-/ Chiar te-am rugat daca imi poti descrie putintel....
Dupa cum am inteles eu, [EDITAT] pune o persoana fizica sa plateasca 200 de lei sa zicem (functie de suma de recuperat) si ii elibereaza o chitanta, factura fiind deja emisa.
Pe cotorul de la chitanta ( exemplaru 2) nu semneaza decat emitentul.
Cum faci dovada ca nu ai platit tu?:-/:)):))</b></i></u>
gi-jane2, moderator
Hai ca pe asta chiar nu o pot crede : chiar stie cineva din sursa sigura ca se procedeaza in felul acesta?:O