avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1533 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... poprire salariu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

poprire salariu

daca am primit din partea executorului judecatoresc poprire pe salariu si eu am rate la banci datorate unor achizitii de bunuri, rate ce le paltesc cash pe card la ce procent se poate duce poprirea pe salariu??
Cel mai recent răspuns: maoru , utilizator 09:38, 13 Martie 2011
da dar eu nu intzeleg alceva:
in aprilie anul 2009 mi sa retzinut 200 lei,fire curioasa ce sunt am sunat si mi sa zis ca era o amenda din 2000 si ceva(la acea vreme eram minor)intreb daca mai am si alte sume de platit(mi se raspunde ca nu mai am....ba mai mult primesc o confirmare ca nu mai am de platit)
prin septembrie 2009 mi se retine in jur de 300 lei,aceasi chestie...sun...mi se confirma ca nu mai am nimic de platit
aprile 2010 merg la bancomat sa imi ridic salariul ce credetzi,manca refuza operatiunea....sun la serv clienti (banca era inchisa) mi se spune ca operatziunile sunt suspendate pana se ridica poprirea de pe contul curent.

intrebarile mele sunt: pe cine sa sun sa imi dea un raspuns corect?
mai am de platit?nu mai am? cineva nu ishi face datoria sa imi scoata poprirea?sau cineva ishi face datoria prea bine si lasa poprirea pana restitui totzi bani inapoi la stat?


P.S.poprirea a fost pusa de Primaria Municipiului Radauti pt. asha zise amenzi de cand eram si eu pusti la 15/16 ani (acum am 23 ani)
oprirea pe salariu este de 30%?salariatul este obligat sa plateasca retinerea din salariu?eu cum procedez in cazul in care am primit de la executoriul judecatoresc document din care sa rezulte oprirea din sal a unui angajat??ii trimit lui instiintare?executorului raspuns?va rog daca se poate sa imi ziceti si mie formalitatiile.
buna ziua.
Am o intrebare, in legatura cu instituirea unei popriri pentru un angajat care nu mai lucreaza in firma,de 2 ani,iar firma este in proces de insolventade aprox.1,5 ani,in faza de reorganizare
Ce ar trebui sa fac?

va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salariu serby30 serby30 sunt creditor intr-un dosar de executare silita avand ca obiect recuperarea unei sume de bani. debitorul, salariat, sustine ca are rate la banca in ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu a uni angajat andreea_80 andreea_80 Buna ziua! Un salariat are deja o oprire in valoare de 300 ron(1/3di salariul net). eu in calitate de angajaror pot scadea suma poprita pe motiv ca ... (vezi toată discuția)
Situatie poprire anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa sa-mi spuneti in cazul unui salariat, pentru care am primit adresa de infiintare a popririi cu titlu executoriu 1/3 din salariu net, ... (vezi toată discuția)