Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... ADMITERE AVOCATURA PARTEA A DOUA
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

ADMITERE AVOCATURA PARTEA A DOUA

Am remarcat in ultimele zile ca ultimele mesaje postate apar foarte greu.
Am presupus ca este datorita numarului mare de pagini, de aceea am deschis un subiect nou in continuare.
Daca am presupus gresit rog administratorul sa il stearga.
S-AU AFISAT SALILE, ORELE SI GRUPELE DE LA EXAM ORAL.
E CINEVA IN GRUPA 14 DE LA ORELE 15?
Elianna, utilizator
am si eu o intrebare, va rog, ajutor!!! la proc.civil- ACTELE DE PROCEDURA: NOTIUNE, CONDITII DE VALABILITATE, SANCTIUNI PROCESUALE- tratam ca sanctiune nulitatea, nu-i asa?? multumesc mult!!!:)
ACTELE DE PROCEDURÃ: NOŢIUNE, CONDIŢII
DE VALABILITATE, SANCŢIUNI PROCESUALE
Prin act de procedură se înţelege orice act (operaţiune juridică sau înscris)
făcut pentru declanşarea procesului, în cursul şi în cadrul procesului civil de
către instanţa judecătorească, părţi şi ceilalţi participanţi la proces, legat de
activitatea procesuală a acestora.
Actele de procedură sunt clasificate în literatura de specialitate după mai multe
criterii, marea diversitate a acestora fiind determinată practic de numărul mare de acte
procedurale care, în înlănţuirea lor, determină întreaga structură a procesului civil.
Astfel sunt: actele procedurale ale instanţei, părţilor, terţelor persoane şi organelor de
executare silită; acte de procedură verbale şi acte de procedură scrise; acte de
procedură obligatorii şi acte de procedură facultative; acte unilaterale, acte bilaterale şi
multilaterale; acte judiciare şi acte extrajudiciare; acte de procedură specifice judecăţii
în primă instanţă, acte specifice judecăţii în faţa instanţelor de control judiciar şi acte de
executare silită etc.
În ceea ce priveşte condiţiile generale de valabilitate al actelor de procedură
civilă, această determinare este extrem de complexă tocmai datorită caracterului
variabil al acestora. O prezentare a condiţiilor generale de validitate a actelor de
procedură este necesară pentru o mai bună cunoaştere a mecanismului actelor juridice
ce interesează activitatea de înfăptuire a justiţiei, determinare ce se referă atât la
condiţiile de fond, cât şi la cerinţele (condiţiile) de formă ale actelor.
Astfel, în mod tradiţional literatura juridică de specialitate a apreciat că două sunt
condiţiile generale de validitate al actelor de procedură: forma scrisă şi indicarea în
chiar conţinutul actului că cerinţele legii au fost îndeplinite, actele de procedură
se întocmesc numai în limba român, chiar dacă părţile se exprimă în limba
română.
Există şi dispoziţii procedurale care se referă la unele cerinţe legale, ca de
exemplu, cele care precizează că actele care se adresează instanţelor judecătoreşti
trebuie să îmbrace forma scrisă.
Forma scrisă a actelor de procedură reprezintă o condiţie de valabilitate a celor
mai multe acte de procedură. Majoritatea actelor dispuse de către instanţele de
judecată şi de organele de executare trebuie îndeplinite în formă scrisă. De la această
regulă există o importantă excepţie în privinţa actelor ce reprezintă manifestări
unilaterale sau bilaterale de voinţă ale părţilor.
O a doua condiţie afirmată în literatura de specialitate o constituie, menţiunea în
act că cerinţele legii au fost respectate. Aceasta înseamnă că actul de procedură nu
poate fim completat cu probe extrinseci, ci trebuie să facă dovada prin el însuşi.
Excepţia de la această regulă o reprezintă principiul echipolenţei sau al
echivalenţei. Potrivit acestui principiu, în cazurile anume prevăzute de legiuitor, un act
de procedură poate fi înlocuit printr-un alt act de procedură care să producă acelaşi
efect. Cazurile în care se aplică principiul echipolenţei sunt de strictă interpretare,
neputând fi extinse prin analogie.
De asemenea, se consideră că actele de procedură care îmbracă forma
scrisă trebuie redactate în limba română. Această cerinţă are un caracter general,
întrucât şi actele de procedură care se exprimă prin viu grai se realizează tot în limba
română. Dacă una din părţi nu cunoaşte limba română ea poate recurge la serviciile
unui interpret.
În afara condiţiilor menţionate există şi unele cerinţe care vizează timpul sau
locul întocmirii actelor de procedură. Astfel, actele de procedură nu se pot îndeplini
oricând, ci numai în termenele prevăzute de lege, iar în unele cazuri doar în anumite
faze ale procesului civil. De asemenea, actele de procedură se îndeplinesc, de regulă,
la sediul instanţei şi în cadrul unei şedinţe publice.
Actele de procedură trebuie să îndeplinească, de asemenea, în anumite cazuri,
şi unele condiţii particulare, care diferă de la un act la altul, în funcţie de obiectul sau
finalitatea lui.
Nerespectarea tuturor condiţiilor generale sau particulare ale actelor de
procedură atrage după sine nulitatea acestora.
Referitor la subiectul "actele de procedura"credeti ca e suficient doar sa spunem ca sanctiunea nerespectarii conditiilor generale sau particulare este nulitatea actului sau trebuie sa si vorbim pe larg despre nulitate?:-/
Eu cred ca trebuie vorbit pe larg: notiune, clasificarea nulitatilor, cayuri de nulitate, mijloace de invocare a nulitatii, efectele nulitatii - eu asa am gasit in cartea dupa care invat

La aprecierea probelor ce credeti ca ar mai trebui scris? La mine in carte sunt doar cateva randuri........
Sunt in grupa 04, de la 9. Cine mai e in grupa aceasta?