Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... ADMITERE AVOCATURA PARTEA A DOUA
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

ADMITERE AVOCATURA PARTEA A DOUA

Am remarcat in ultimele zile ca ultimele mesaje postate apar foarte greu.
Am presupus ca este datorita numarului mare de pagini, de aceea am deschis un subiect nou in continuare.
Daca am presupus gresit rog administratorul sa il stearga.
are cineva idee la ce se refera exact subiectul: "aspecte procedurale privind modalitatile de primire in profesia de avocat" ?

Mersi
Subiecte 2006: primele din Bucuresti, urmatoarele Iasi si alt oras
DREPT PENAL: - circumstante atenuante si agravante. Efecte. indicare. Concurs.
- infractiunile de lovire si vatamari. specificul lor
- inf prevazute de legea 78/2000 specificul lor

-luarea de mita
- betia accidentala
pedepse principale

- recidiva postcondamnatorie. condamnarile care atrag starea de recidiva
- suspendarea executari pedepsei sub supraveghere
- darea de mita

PROCEDURA CIVILA

prorogarea de competenta
contestatia la executarea silita
incheierile de sedinta

suspendarea procesului civil
recursul- notiune, subiecti, cauza, termenul, motive
procedura ofertei reale

propunerea si incuviintarea probelor
cererea de recurs
executarea silita indirecta- prin proprire

DREPT CIVIL

nulitatea absoluta.cauze regim juridic
drepturile sotului supravietuitor
raspunderea comitentului pt fapta prepusului

domeniul prescriptiei extinctive
exceptia de neexecutare a ctr sinalacmatice
simulatia

lipsa capacitatii de exercitiu a pers fiz
executarea directa(in natura a obligatiilor|)
raportul donatiilor

ORGANIZAREA PROFESIEI

conditiile de fond si forma in primirea in profesie
stagiul prof si formarea prof continua
organele profesiei. organele de conducere ale baroului si unbr. atributiile si constituirea consiliului unbr

onorariul. dr av la onorariu si cheltuielile ocazionate
tabloul av
raspunderea disciplinara
cazul in care i se poate impune unei pers aparatorul

secretul profesional. confidentialitatea. diferentieri
raspunderea disciplinara a av. reguli de procedura in actiunea disciplinara
relatiile dintre av . cooperarea dintre av din state membre diferite. corespondenta intre av din state membre ale uniunii europene diferite

PROCEDURA PENALA

plangerea prealabila
urmarirea penala in cazul inf minori
structura hot penale in prima instanta

judecarea minorilor
act civila in procesul penal
extinderea procesului penal pt alte fapte si pers

procedura prezentarii materialului de urmarire pen
restituirea cauzei la procuror
probele in procesul penal notiune importanta clasificare

la oral se dau trei subiecte dc nu stii nu mai tragi un bilet te mai intreaba ei altceva
ciprian76 a scris:

are cineva idee la ce se refera exact subiectul: "aspecte procedurale privind modalitatile de primire in profesia de avocat" ?

Mersi

persoanele care indepinesc conditiile prevazute de lege pot depune cererea de primire in profesie. descrii modul in care se depune continutul . si ce se face in caz de respingere a cererii. de asemenea si in cazul av straini si apoi modalitatile de primire in profesie si descrii desfasurarea examenului.
Paula, ai idee cati membri sunt in comisie?#-o
Multumesc Paula, ma gindeam ca asa e dar mi-i se parea prea banal, caci tocmai am depus cererea, cu documentele aferente.