Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... A intrat cineva la magistratura dintre cei de pe ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

A intrat cineva la magistratura dintre cei de pe aici???

Ati reusit sa intrati la magistratura?cum a fost?catati invatat?laudati-va aici ca sa stiu si eu ce am de facut in continuare. Sper ca acest subiect sa ne ajute pe cei ce aspiram la functiile de magistrat sa ne dam seama mai bine ce inseamna acest examen.Va multumesc anticipat celor care scrieti aici. P.S.Puteti scrie aici si toti cei care invatati pt magistratura, cam cat invatati, de cand, etc.
Succes tuturor si abia astept sane confruntam la INM:)
Ma bag si eu in vorba pe aici...Sunt si eu aspirant la INM si urmaresc acest forum. Robby, mersi pt. interventie si te mai astept sa postezi aici si sa ne impartasesti din exp. ta cu INM-ul.Tuturor,SPOR LA CARTE !!#-o
zz-man, stiu ca nu e frumos sa intreb, dar sunt curioasa ce salarii au grefierii. intreb pt ca ma tenteaza si pe mine sa incerc, numai ca eu am deja un job si iau vreo 14 milioane in momentul asta aici. Merita, daca as fi admisa la SNG, sa renunt la job-ul actual?Marturisesc ca nu stiu prea multe despre cat dureaza scoala. Si ulterior mai poti da examen la inm?multumesc mult
În primul rând trebuie să ai studii superioare juridice ca să poţi da examen de admitere la SNG. Momentan şcoala durează 6 luni (perioada octombrie-aprilie). Pe durata şcolarizării primeşti un fel de bursă/salariu de grefier debutant în cuantum de 500 ron lunar. Eşti obligat ca după ce termini şcoala să lucrezi 5 ani în sistem. Nu există niciun impediment pentru a da ulterior examen la INM. Ne spuneau profesorii că au avut anul trecut grefieri la SNG iar anul acesta unii dintre ei sunt deja la INM. Sincer nu ştiu cât va fi salariul(încă nu am terminat şcoala) - asta aş vrea şi eu să aflu , dar se pare că la început salariul va fi undeva între 1000-1500 ron . Se avansează rapid la salarizare astfel că în primii 3 ani el va creşte consistent. Acum se mai aude că va intra şi un spor prin care se vor mări substanţial salariile grefierilor. Un lucru este cert - e o slujbă serioasă , cu mult de muncă dar şi salarizată corespunzător. Se doreşte ca grefierii cu SNG să preia o parte din atribuţiile magistraţilor şi să fie salarizaţi pe măsură (deja chestia asta e funcţională în ţări precum Germania). Plus că dacă intri ulterior la INM perioada ca grefier se consideră vechime în magistratură(din câte ştiu eu). De anul trecut au introdus specializare pentru grefieri - unii şi-au ales (evident în funcţie de mediile de la admitere) să fie grefieri pentru instanţe iar alţii pentru parchete. Eu cred că merită efortul de a intra la SNG - ai stabilitate la serviciu, salariu bun, înveţi la şcoală cu profesori care predau şi la INM etc. Plus că examenul de admitere este lejer. Fiecare decide dacă se merită efortul de a intra la SNG în funcţie de situaţia sa particulară. Eu personal cred că se merită.Să ştii totuşi că nivelul de pregătire este extrem de ridicat. La şcoală se face carte foarte serios, mulţi dintre profesori fiind judecători sau procurori la Curţi de Apel sau Înalta Curte (cu parchetele aferente). Iată spre exemplu cam ce materii studiază un grefier pentru parchete:

Nr. crt Disciplina
Procesul penal
1 Urmărirea penală
2 Judecata în procesul penal
3 Procedura în cauzele cu minori
4 Registratură şi secretariat parchete
5 Statistică judiciară
6 Cooperare judiciară internaţională
7 Drept penal
8 Dactilografie
9 Informatică
10 Deontologie
11 Proces civil
12 Expertize judiciare
13 Drept civil
14 Drept comercial
15 Drept administrativ
16 Cedo
17 Drept comunitar
18 Stagiu practic
zz-man, utilizator
iti multumesc foarte mult pentru raspuns
AlinaMihai a scris:

Daca esti la SNG sau ai terminat de curand, intereseaza/te daca mai ai posibilitatea sa dai la INM, in decurs de 5 ani de la absolvire. (Asta ca sa nu afli cand e prea tarziu).
In legatura cu invatatul, (parerea mea) e ca secretul nu consta in a face cat mai multe grile ci a intelege ceea ce inveti pentru ca, daca intelegi poti face si corelatii intre notiuni, poti sa aplici si la exemple practice. Eventual, sunt foarte utile grilele din anii precedenti pentru a intelege modul lor de abordare a materiei.

si eu am terminat SNG si pot spune ca nu e nici o problema daca dam la INM, acum sau peste 5 ani, pentru ca se considera ca nu plecam din sistem. pot spune ca SNG este o alternativa a studiului individual pentru institut. te ajuta foarte mult sa intelegi cursul procesului penal ( in cazul meu, fiind la specializarea parchete) si in plus, intri in sistem si vezi daca realitatea din sistem corespunde cu ceea ce iti doresti. la SNG am invatat o mare parte din munca unui procuror si cand am mers in practica in parchete, cei de la institut din anul 2 faceau aceleasi acte ca cele studiate de noi (ordonante de declinare, de retinere, referate cu propuneri de luarea masurii preventive a arestarii preventive, rechizitorii - cam toate actele procedurale ce se fac intr/un dosar de urmarire penala). si ca bonus, am invatat sa facem si incheieri pe civil. asa k pentru mine experienta SNG a fost benefica.:D