Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reteaua de termoficare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reteaua de termoficare

Inainte de 1989 reteaua de termoficare a trecut prin curtea mea (incluzand sapaturi betoane etc)
De cativa ani buni aceasta retea nu mai deserveste nici un obiectiv.
Am fost al primarie si la societaeta respectiva pentru a primi un raspuns dar.. am fost plimbat de la primarie la Terom si invers.
Aflandu-am in aceasta situaie va intreb daca imi poate oferi cineva ajutorul (bineinteles nu numai bine intentionat)
o zi excelenta!
Pai, domnule, de la data chemarii in judecata, nu anterior acestei date! Eu i-am spus omului sa ceara mai mult, de la data notificarii!!! Dar nu anterior acestei date.
Nu ne intelegem deloc... #-o
Adica: daca dosarul tine 1 an, nu poate omul obtine pe ultimii 3 ani... Daca dosarul tine mai mult, de 3 ani, poate obtine pe mai mult...
cred ca m-am exprimat destul de clar... s-au solicitat despagubiri reprezentand contravaloarea chiriei ( stabilita ipotetic/unilateral de reclamant prin cerere ) neachitata pe ultimii trei ani, calculati de la data introducerii actiunii...si s-a obtinut o astfel de sentinta civila, evident, cu suma propusa de expertul desemnat....care este problema cat tine procesul ? ....in acesta speta a tinut 2 ani ( incluzand si toate caile de atac )....
julien_slbz a scris:

s-au solicitat despagubiri reprezentand contravaloarea chiriei neachitata pe ultimii trei ani, calculati de la data introducerii actiunii...cat tine procesul ? ....in acesta speta a tinut 2 ani

Pai... domnule draga, nu stiu cum sa va mai spun... Daca s-a cerut pe ultimii 3 ani, dar nu mai devreme de data introducerii actiunii, si dosarul a durat 2 ani... inseamna ca s-a obtinut pe ultimii 2 ani, nu 3!!!! ;)

Daca nici acum nu m-am facut inteleasa, nu mai stiu cum sa va explic. De cerut poti sa ceri, dar nu inseamna ca obtii...

Iar in cazul prezentat de dv. mi se pare chiar gresita formularea actiunii, caci a avut omul noroc de faptul ca a durat dosarul numai 2 ani, ca daca dura 4 ani pierdea chiria pe un an!
Oricum, si asta arata ca nu se pot obtine daune, chirii inainte de data notificarii sau introducerii actiunii. Asa ca... s-o lasam balta!
cine imi poate recomanda un avocat penru aceasta cauza?