Forum Discuţii diverse Discuţia la modă ANTIPROSTITUTIE
Discuție deschisă în Discuţia la modă

ANTIPROSTITUTIE

Deseori în mass-media românească au fost semnalate sechestrări, violuri, ucideri de prostituate. Descrise cu lux de amănunte, acestea au reusit să arate mizeria morală si fizică în care trăiesc majoritatea prostituatelor. Cu dibăcie, diverse centre de influentă încearcă să inducă ideea că solutia tuturor problemelor generate de prostitutie este legalizarea acesteia, si nu combaterea ei prin diverse moduri.
Legalizarea bordelurilor nu elimină prostitutia ilegală si traficul de femei, ci doar duce la dezvoltarea fenomenului prostitutiei dându-i-se acestuia o acoperire legală. La umbra bordelurilor prostitutia ilegală va prolifera. Însăsi activitatea din incinta bordelurilor va avea un caracter ilicit, plecând de la evitarea plătii impozitelor, exploatarea violentă a femeilor de către pesti si clienti, până la realizarea unor materiale compromitătoare pentru oamenii influenti, care pot fi folosite în actiuni de santaj.
Vorbesc despre cainele care se duce la turismul patrocinat de dv. nu de cei care traiesc saraci dar decenti.
alvarolipo a scris:

Vorbesc despre cainele care se duce la turismul patrocinat de dv. nu de cei care traiesc saraci dar decenti.

Dupa parerea mea avem un scop comun doar ca privim lucrurile diferit.
Tot ceea ce nu este in afara legii este legal, iar daca s-ar legifera si va exista un cadru juridic totul va deveni legal.

Decenta presupune un nivel de trai care sa permita ca omul sa aiba constiinta si vointa.
Si eu ii apreciez pe cei care au constiinta dar pentru a exista constiinta trebuie ca vointa sa nu fie afectata de o dorinta pentru un minim necesar.
Probabil ca acest lucru nu il puteti intelege dvs.
Consider ca pozitiile sunt ireconciliabile si ca dl.avocat Lascoschi in prea mare nevoie de "servicii".
De fapt si acestea,pot fi necesare,chiar cu riscul de a nemultumi pe opozantii legalizarii si repet,decizia va fi a politicienilor
Se poate fi bogat fiind sarac. E mult mai "bogat" cel care are stapanirea asupra lucrurile. Este mult mai bogat cel care are mai putine nevoile personale. Cel care are incredere in D-zeu. si speranta in mijlocul saracia sau persecutia. Cel care are rabdarea si lucreaza cu privinta la perfectionare lucru care face, pe sine si pe ceilalti. Nu cel care bea, sau se duce la gaciti este stapanul, are stapanirea. Este doar un sarac care este influentiat de imprejumirile si nu are vointa de a fi un om drept. Sa gasim o solutia pentru femeile saraci. Dar cei care se duce la prostitutia cauta si gaseste bogatia materiala dar saracia morala si le impiedica sa fie de adevarat stapana viata ei, si femeile trebuie sa fie cel putin stapane casei si la urma pierde si bogatia materiala, sau nu poate sa il foloseasca cu bucuria si multumirea.
Alvaro Liniers, Avocat
alvarolipo a scris:

Se poate fi bogat fiind sarac. E mult mai "bogat" cel care are stapanirea asupra lucrurile. Este mult mai bogat cel care are mai putine nevoile personale. Cel care are incredere in D-zeu. si speranta in mijlocul saracia sau persecutia. Cel care are rabdarea si lucreaza cu privinta la perfectionare lucru care face, pe sine si pe ceilalti. Nu cel care bea, sau se duce la gaciti este stapanul, are stapanirea. Este doar un sarac care este influentiat de imprejumirile si nu are vointa de a fi un om drept. Sa gasim o solutia pentru femeile saraci. Dar cei care se duce la prostitutia cauta si gaseste bogatia materiala dar saracia morala si le impiedica sa fie de adevarat stapana viata ei, si femeile trebuie sa fie cel putin stapane casei si la urma pierde si bogatia materiala, sau nu poate sa il foloseasca cu bucuria si multumirea.

Domnule Alvarolipo, v-am spus ca suntem de aceeasi parere doar ca privim lucrurile din unghi diferit.
Singura chestiune este aceea a dreptului persoanei de a alege si de a avea protectie din partea statului.

Domnule R.Gabi, nu am avut niciodata nevoie de ,,servicii" pana in prezent...si sper ca nici in viitor.Nu am motive sa cred ca se va schimba ceva.
Problema este ca foarte multi tineri asa cunosc dragostea...pentru prima oara si nu ar strica sa avem niste tineri sanatosi in societate...