Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare firma

Buna ziua,
Cautand pe net despre vanzare firma, am ajuns pe acest forum, si as avea si eu o intrebare in legatura cu VANZARE FIRME. Am o firma de publicitate , si nu o mai pot tine din cauza crizei, cineva ma sfatuit ca ar fi mai bine sa-o vand, dar nu stiu exact cum se procedeaza, si am auzit tot felul de treburi care nu sunt tocmai "curate", referitor la cei care o cumpara, si anume ca se pot face multe "smecherii" cu firmele cumparate. Firma are si datorii, si nu mai imi pot permite sa -o tin, as dori daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, ce trebuie facut ca sa-o pot vinde cu tot cu datorii, dar sa nu mai am nici o raspundere la firma dupa ce o sa-o vand altcuiva.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
imi explicati va rog dl alberto,de ce de 2 ori 16%| ce reprezinta cel deal doileaprocent de 16%?...aha impozit pe dividende!!
leila memet, utilizator
imi explicati va rog dl alberto,de ce de 2 ori 16%| ce reprezinta cel deal doileaprocent de 16%?...aha impozit pe dividende!

Se cheamă impozit pe venituri din lichidare (le puteti gândi ca fiind ultimele dividende ale firmei).

Alberto Kurtyan