Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... rejudecare propunere de arestare preventiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

rejudecare propunere de arestare preventiva

credeti ca este posibil ca o instanta de recurs, care solutioneaza recursul inculpatului impotriva incheierii instantei de fond prin care s-a dispus arestarea preventiva, sa caseze hotararea primei instante si sa trimita spre rejudecare propunerea de arestare preventiva?

in cazul de care vorbesc instanta de recurs a considerat ca instanta de fond nu s-a pronuntat asupra cererii inculpatului de a se dispune o alta masura preventiva decat arestarea - invocand art.385ind9 al.1 pct.10 teza finala
ayahuasca a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Este posibila si trimiterea spre rejudecare dar este posibil ca instanta de recurs sa nu procedeze asa.
Legal ar fi sa se trimita cauza spre rejudecare si punerea in libertate a persoanei daca a expirat durata mandatului.

avocat Claudiu Lascoschi

speta e asa:

propunere arestare preventiva facuta de Parchet
instanta de fond o admite si dispune arestare preventiva a inc pe 29 de zile

in recurs instanta din oficiu invoca, cazul de casare prev. de 385ind9 pct.10 in sensul ca prima instanta nu s-a pronuntat pe cereea inculpatului de a se dispune obligarea acestuia de a nu parasi tara/localitatea

astfel admite recursul, caseaza in totalitate si trimite spre rejudecare, inculpatul fiind pus in libertate

acum sa va vad ce spuneti

Pentru a discuta cu profesionalism speta aratata de dvs,trebuie vazuta toata motivarea instantei de recurs din considerentele prin care s-a casat incheierea prin care s-a dispus arestarea acestuia.
Nu stiu de ce ,dar am impresia ca in speta este vorba despre " SOV"
Radu Gabrian, Mediator
Nu ar fi deloc de mirare...
problema de drept ridicata de mine e alta. Nu daca trebuia sau nu pus in libertate inculpatul...nu, nu e vorba de SOV

fapta este o talharie

ideea si intrebarea totodata e urmatoarea>

daca motivul indicat de instanta de recurs respectiv <instanta de fond nu s/a pronuntat pe cererea inculpatului de a se lua o alta masura diferita de arestare> se poate incadra pe disp. art.385ind9 pct.10 Cpp

de asemenea, daca prima instanta trebuie sa se pronunte pe cererea aceasta a inculpatului in dispozitiv?...asta pentru ca, totusi, la o propunere de arestare preventiva se judeca acea propunere a parchetului nu apararile inculpatului
Se pare ca instanta de recurs a constatat sau" a vrut sa constate" ca fapta inculpatului nu prezinta un atat de mare pericol social si ca nu se impune luarea masurii arestarii preventive,ca masura interzicerii parasirii teritoriului tarii este suficienta.
Este greu de formulat pareri pertinente fara a cunoaste situatia reala din dosar.
Da, este greu de spus intrucat fara o analiza a dosarului concluziile pot fi eronate.
Dar...solutia este corecta oricare ar fi motivarea in drept..
Este posibil ca baza fundamentului sa fie tocmai lipsa unui grad de pericol social concret dar de fapt probele sa fie subtiri...mult prea subtiri...
Cert este un lucru.Nimic nu mai poate schimba solutia instantei de recurs.

avocat Claudiu Lascoschi