Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul sot a inaintat un proces de oprire a pensiei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul sot a inaintat un proces de oprire a pensiei alimentare pe perioada de 6 saptamni cat copiii sunt(?) la el vara!!!

Buna seara,am urmatoarea situatie:sunt divortata de 5 ani,am doi copii din fosta casatorie de 7 si 11 ani,iar pensia alimentara este 33% din venitul tatalui.Acum am primit(copiii) 2 cereri de chemare in instanta unde tatal cere sistarea ,pe perioada de jumatate din vacanta de vara cat sunt in vizita la el copiii,a pensiei alimentare.
Care sunt regulile in acest caz si daca v-ati mai intalnit cu asa ceva?
Multumesc!
Din punct de vedere strict material: nu cred ca are importanta meseria pe care o are tatal copiilor. Legal, pensia de intretinere este a copiilor. Logic si firesc este ca acesti bani sa fie folositi pentru copii si pe perioada celor 6 saptamai cat copiii se afla la tatal lor. Dv cum justificati faptul ca banii incasati in acea perioada ii cheltuiti cu copiii daca acei copii nu sunt practic la dv?
Nu are relevanta ca pensia copiilor reprezinta doar 25 % din cheltuielile lunare pe care le faceti cu copiii. Fiecare se intinde cat il tine plapuma.
Pe de alta parte, daca instantele ar sta sa analizeze in amanunt fiecare speta si ar dispune ca, pe perioada cat copiii se afla la tatal lor conform programului de vizita, pensia de intretinere sa nu mai fie incasata de mama, ci sa fie folosita de tata pentru copii, sa vedeti cate mame ar fi in situatia de a nu mai impiedica relatia tata-copil.

C red ca in aceasta situatie ura unor maturi fata de altii,cu care eventual au conceput si un copil nu are margini sau ca exista ,nu stiu daca justitificat sau nu,in mintea tatalui,banuiala ca banii cu titlul de pensie pentru copii ar fi sau ar putea fi folositi de mama in scopuri pur personale.
Gestul este urat,dar probabil ca exista amanunte pe care nu avem cum sa le cunoastem dintr-o simpla postare
m_ella2005 a scris:

Din punct de vedere strict material: nu cred ca are importanta meseria pe care o are tatal copiilor. Legal, pensia de intretinere este a copiilor. Logic si firesc este ca acesti bani sa fie folositi pentru copii si pe perioada celor 6 saptamai cat copiii se afla la tatal lor. Dv cum justificati faptul ca banii incasati in acea perioada ii cheltuiti cu copiii daca acei copii nu sunt practic la dv?
Nu are relevanta ca pensia copiilor reprezinta doar 25 % din cheltuielile lunare pe care le faceti cu copiii. Fiecare se intinde cat il tine plapuma.
Pe de alta parte, daca instantele ar sta sa analizeze in amanunt fiecare speta si ar dispune ca, pe perioada cat copiii se afla la tatal lor conform programului de vizita, pensia de intretinere sa nu mai fie incasata de mama, ci sa fie folosita de tata pentru copii, sa vedeti cate mame ar fi in situatia de a nu mai impiedica relatia tata-copil.

Stimata doamna,
Credeti ca doar cu banii pe care tatal ii trimite lunar, obligat fiind de instanta, se poate creste un copil?

Stimata doamna,
Credeti ca doar cu banii pe care tatal ii trimite lunar, obligat fiind de instanta, se poate creste un copil?

Nu stimata doamna, un copil se creste si cu dragoste si devotament , si nu numai mamele sun capabile de asa ceva.

Art. 93 Cod Familie
Obligatia de intretinere se executa in natura sau prin plata unei pensii in bani.
Instanta judecatoreasca va stabili felul si modalitatile executarii, tinand seama de imprejurari.

Daca obigatia de intretinere s-ar executa in natura nu ar mai conta la cine este copilul.

Deasemeni aceasta este si o forma de a co-interesa/implica mai mult in viata copilului parintele caruia nu i s-a incredintat copilul (sa nu zic tatal).

Prea putini insa solicita aceasta forma de plata a obligatiei , dar foarte multi considera ca banii de pensie nu sunt intodeauna folositi strict in interesul
copilului.