avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul sot a inaintat un proces de oprire a pensiei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul sot a inaintat un proces de oprire a pensiei alimentare pe perioada de 6 saptamni cat copiii sunt(?) la el vara!!!

Buna seara,am urmatoarea situatie:sunt divortata de 5 ani,am doi copii din fosta casatorie de 7 si 11 ani,iar pensia alimentara este 33% din venitul tatalui.Acum am primit(copiii) 2 cereri de chemare in instanta unde tatal cere sistarea ,pe perioada de jumatate din vacanta de vara cat sunt in vizita la el copiii,a pensiei alimentare.
Care sunt regulile in acest caz si daca v-ati mai intalnit cu asa ceva?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: karisterux , utilizator 18:11, 27 Octombrie 2010
Anul acesta,in acea perioada,fiica cea mare avea platite de MINE(?) urmatoarele:cursul de dans,cantonamentul de dans,rochia noua pt concurs si o tabara ...care ,doar acestea,au costat triplul pensiei alimentare,chiar daca copiii n-au fost acasa.Si mai am o chestie de adaugat(putin la profilul psihologic..):daca vine vara,iar tu ceri hainele copiilor de vara care ramasesera(atunci) la el,iar el zice :"Ai tu bani destui,cumpara-le!",iar dupa ce e gata vara lasa doi saci cu hainele de vara a copiilor in fata casei...cum e?Sau dc afli ca e facut contract de vanzare-cumparare(fara ca tu sa stii ca sotie) si te trezesti cu doi copii in strada si le iei din nou de la cutit si furculita,cum e?Intreb cam care ar fi descrierea profilului psihologic a acestei persoane?
Dar pe mine ma interesa care sunt drepturile legale ale copiilor mei,nu ale mele...
Toate bune!
...a si o lamurire:mi-am invatat fetele sa-l respecte,sa-l iubeasca pe tatal lor,iar intotdeauna le-am pus sa-l sune pe tatal lor de ziua lui,merg sa-l vada cand vor pe fratiorul lor cand vin de la scoala,si nu m-am opus niciodata programului de vizita.E mult mai important pt echilibrul copiilor mei sa aiba o relatie constanta cu tatal lor,asa si pot sa-l cunoasca mai bine,iar intr-un dosar am adunat multe acte pe care sa le arat fetelor cand vor fi mari si vor putea intelege....
karisterux a scris:

Anul acesta,in acea perioada,fiica cea mare avea platite de MINE(?) urmatoarele:cursul de dans,cantonamentul de dans,rochia noua pt concurs si o tabara ...care ,doar acestea,au costat triplul pensiei alimentare,chiar daca copiii n-au fost acasa.

Faptul ca dv cheltuiti cu copiii mult mai mult decat pensia alimentara, este strict problema dv. Tatal copiilor nu poate fi obligat la plata peste plafonul prevazut de lege si nici nu poate fi obligat sa castige mai mult doar pentru ca dv doriti fel si fel de cursuri. Dupa cum am mai spus, fiecare se intinde cat il tine plapuma.
In ceea ce priveste faptul ca ati platiti acele cursuri chiar in perioada in care copiii ar fi trebuit sa se afle la tatal lor, cam care ar fi profilul psihologic al unei asemenea persoane?
Dv trebuie sa constientizati ca trebuie sa va organizati programul atat al dv cat si al fetelor in functie de dispoziile hotararii judecatoresti, iar daca acolo scrie 6 saptamani la tata in cele sase saptamani copiii trebuie sa fie la tata.
Cred ca nu reusim sa comunicam nicicum pentru ca vorbim doua limbi diferite.Nu s-a pus problema sa nu mearga fetele la tatal lor(adica sa nu respect programul impus de instanta).Iar dpdv al cheltuielilor in perioada in care au fost la el in vizita vi-am dat doar cateva exemple de cheltuieli pt cresterea si educatia lor ,chiar dc fetele mele n-au fost fizic acasa.Tema discutiei este aceea din titlu,nu ce-mi permit eu sau nu pentru copiii mei.Asta e absolut treaba mea si o responsabilitate asumata de MINE.Toate bune!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Minori - perioada de vizita divizata in vacante si pensia de intretinere andreisingh andreisingh Buna ziua, As avea nevoie de sfatul dvs. Am 2 copii minori sub 10 ani, domiciliul la mama, perioade de vizita pentru mine. In ceea ce priveste vacanta ... (vezi toată discuția)
Dreptul tatalui dupa finalizarea divortului. amalia8elena amalia8elena Sunt divortata de 2 ani aproximativ, am custodia celor doua fetite minore. Tatalui i s-a stabilit un program de vizita si plata unei pensii alimentare de 460 ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere in program de vizita zorry zorry Buna ziua, Am doi copii si sunt divortat de mama lor de trei ani iar domiciliul lor este stabilit la dansa. S-a stabilit plata unei pensii de intretinere ... (vezi toată discuția)