Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sunt urmarita, ce pot face?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sunt urmarita, ce pot face?

Daca sunt urmarita de cineva, iar in trecut m-a amenintat cu moartea si are o plangere penala la politie, dar continua sa ma urmareasca, care este calea legala pentru a-l impiedica sa ma urmareasca?Imi este frica sa ies din casa, nu stiu ce sa mai fac>>>:-/
Am avocat, inca n-am apucat sa vb cu el si da sunt inca in divort cu el. Exista si infractiunea de urmarire? Suna aiurea, dar nu ma pricep. El doar ma urmareste, si in trecut m-a amenintat ca ma omoara si ca imi ia copilul.
Aveti avocat pentru divort dar nu si pentru politie.Avocatului ii trebuie delegatie si pentru politie ceea ce inseamna ca trebuie sa il platiti pentru acest lucru separat.
Nu exista infractiunea de ,,urmarire".
Se pot gasi modalitati juridice pentru ,,urmarire" dar sunt prea costisitoare si va sugerez sa ramaneti la plangerea penala pentru infractiunea de amenintare.
Daca ati vrea sa incercati sa actionati pe ,,urmarire" inseamna sa platiti alti bani la avocat si va sugerez sa cautati unul care sa se priceapa la astfel de probleme juridice.La 2000 de avocati cred ca gasiti unul care sa se priceapa cu adevarat sa se judece pe bune si cu argumente juridice intr-un astfel de proces.In Romania nu exista ordin de restrictie in legislatie.
Prin plangerea penala pentru infractiunea de amenintare se poate sa se ajunga sa nu va mai urmareasca daca avocatul dvs. stie sa descurce si aceasta problema in afara de divort.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Aveti avocat pentru divort dar nu si pentru politie.Avocatului ii trebuie delegatie si pentru politie ceea ce inseamna ca trebuie sa il platiti pentru acest lucru separat.
Nu exista infractiunea de ,,urmarire".
Se pot gasi modalitati juridice pentru ,,urmarire" dar sunt prea costisitoare si va sugerez sa ramaneti la plangerea penala pentru infractiunea de amenintare.
Daca ati vrea sa incercati sa actionati pe ,,urmarire" inseamna sa platiti alti bani la avocat si va sugerez sa cautati unul care sa se priceapa la astfel de probleme juridice.La 2000 de avocati cred ca gasiti unul care sa se priceapa cu adevarat sa se judece pe bune si cu argumente juridice intr-un astfel de proces.In Romania nu exista ordin de restrictie in legislatie.
Prin plangerea penala pentru infractiunea de amenintare se poate sa se ajunga sa nu va mai urmareasca daca avocatul dvs. stie sa descurce si aceasta problema in afara de divort.

avocat Claudiu Lascoschi

Corect. Totusi ar fi trebuit sa discutati cu avocatul inainte de-a intra pe forum.
Da, dar la chestiunea cu ,,urmarirea" nu cred ca avea solutie avocatul.
Nu are lege si daca nu a studiat temeinic astfel de situatii si nu este tarsiit in astfel de situatii...deloc simple ii ia prea mult timp sa se documenteze.
Cel mult deschide o actiune aiurea si instanta o va respinge ca inadmisibila...sau ca neintemeiata daca ar trece de exceptia inadmisibilitatii...
Eu am trecut de exceptia inadmisibilitatii actiunii si stiu ca nu este deloc usor...
Colega avocat cand a vazut ca s-a respins exceptia i s-au inmuiat picioarele.Eu eram in spatele ei...

avocat Claudiu Lascoschi