Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore lucrate in week-end
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore lucrate in week-end

Buna ziua!

Va rog sa imi spuneti daca sunt obligata la plata unui spor pentru orele lucrate sambata, sau duminica ( 8 ore / zi) , in conditiile in care acestea nu sunt ore suplimentare, ci se incadreaza in 40 ore / saptamana ? Si nici numarul orelor intr-o luna nu depaseste timpul normal de munca ?
Poate stie cineva ... multumesc anticipat ...
legislatia muncii prevede ca timpul de odihna trebuie sa fie de doua zile, de preferinta consecutive sambata si duminica, insa in cazul in care repauzul de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii societatii, acestea se pot acorda in timpul saptamanii.